Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-01-2016, 20:50   #2
Flamedancer
Konto usunięte
 
Flamedancer's Avatar
 
Reputacja: 1 Flamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputacjęFlamedancer ma wspaniałą reputację
1. Zdecydowanie Pathfinder. Poza uproszczoną mechaniką z D&D 3.5 masz niesamowitą możliwość customizacji, co sprawia, że żadna gra nie jest taka sama. I mechanika pochwycenia nabiera wreszcie sensu.
a) Klasy prestiżowe w PFie przestają mieć tak wielkie znaczenie, jak w D&D.
b) Powergaming został zmniejszony, chociaż wciąż występuje. Nie ma już jednak dzikich combosów pozwalających wyciągnąć 60KP.
c) Każda klasa ma archetypy, które można dostosować pod daną profesję bohatera: Jeśli człowiek jest sokolnikiem, to dajesz mu rangera z archetypem falconer. I takie tam...
d) Więcej klas! Hura. Uważam to za fajne. Jednak wydaje mi się, że klasy z CRB i APG razem to wciąż mniej niż w D&D 3.5.
e) Umiejętności zostały skondensowane do takich rzeczy jak "Akrobatyka", "Percepcja", "Stealth" itd. Nie mamy już "Ukrywania się", "Skradania się", "Używania liny" itp. , również system rozdawania punktów umiejętności jest troszkę inny.

2. Mam pewien dokument "wszystkie zasady w pigułce", który stworzył jakiś fan PFa. Podstawowy podręcznik to Core Rulebook - tam są wszystkie zasady. Najważniejsze rozszerzenia to Advanced Players Guide, Ultimate Combat, Ultimate Magic, Ultimate Campaign i Ultimate Equipment. W tym przedostatnim jest mnóstwo zasad opcjonalnych.
Jednak najlepiej korzystać z tego dokumentu i strony Pathfinder_OGC .

3. Pathfinder :: Game Exe - ktoś tutaj trochę popisał. Podoba mi się to, więc tu podsyłam.
Książek jest mnóstwo, ale są dość cienkie. Pierwsze były pisane pod stare D&D 3,5, by stworzyć nowy świat - Golarion. Wydaje mi się jednak, że wszystko zostało streszczone w Inner Sea World Guide. A jeśli chcesz poprowadzić kampanię, to bardzo polecam Rise of the Runelords, ponieważ dużo fabuły dzieje się w Sandpoint - tam, gdzie cały Golarion się zaczął.
Zaczynając od RotRL w zasadzie musisz przeczytać tylko to, co będzie rozpisane w kampanii. Dopiero od tego przyjdzie czas na poznawanie reszty rejonów Avistanu. A później może Garund?

Ja osobiście uwielbiam Golarion i sam aktualnie gram w dwóch sesjach na żywo - jedną w Varisii (Rise of the Runelords) oraz drugą w Mwangi [Garund] (Serpent's Skull), jak i jednego PBFa w Irrisen prowadzę (Reign of Winter).
Jaka jest przewaga Golarionu nad FR? W Golarionie znajdziesz wszystko. Cyganów (tych fajnych i roztańczonych, a przynajmniej tak to PF przedstawia), rewolucję francuską, Rosję, wikingów, Star Wars z Warhammerem40k (tak, są miecze świetlne oraz boltery, ale tylko w Numerii. Jest to długa historia.), słowiański folklor (Irrisen ), państwo diabłów (Cheliax), Hiszpanię, Arabię... No cóż.
I bogowie w Golarionie są naprawdę niesamowici. A historia Caydena Caileana - najlepsza.
 

Ostatnio edytowane przez Flamedancer : 04-01-2016 o 21:25.
Flamedancer jest offline