Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-01-2016, 20:47   #8
malahaj
 
malahaj's Avatar
 
Reputacja: 1 malahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputację
Sam poznaje PF od niedawna i muszę powiedzieć, że nie znajduje jakichkolwiek argumentów na rzecz 3,5 w tym porównaniu. Wystarczy spojrzeć na klasy (co w sumie mnie najbardziej interesuje) aby zobaczyć, że dopieszczono te, które tego wymagały (wojownik) i są teraz w miarę fajne. Inne tematy zaś uproszczono (prowadzenie walki i skille mi się na pierwszy rzut oka rzuciły).

Kompletnie też się nie zgadzam z argumentem Googolplex. W "klasycznym dnd" zawsze miałem problem z dopasowaniem mechaniki pod koncept postaci. Te podstawowe pasują w zasadzie tylko pod bardzo "standardowe" postacie typu pół ork barbarzyńca czy niziołek łotrzyk. W PF bardzo podobają mi się klasy łączące już na starcie cechy np tropiciela i łotrzyka, a wszelkie dodatkowe smaczki pozwalają jeszcze bardziej owe cyferki dopasować do fabuły. W przypadku tworzenie postacie od razu na wyższym poziomie można się było grzebać z łamaniem klas, prestiżówkami, itd. Tutaj w zasadzie możesz to olać a i tak wpasujesz większość tego co chcesz (nie mówię tu o czaromiotach, bo akurat to jest temat, na którym się średnio znam, ale sądząc po ilości wariacji jaki miałem okazje poznać przy okazji rekrutacji w tym systemie - mimo, że BG starowali od 1 lvl -, też nie może być źle).

Co do świata, to IMO w tym rozważaniu rzecz wtórna. Nie widzę problemu w prowadzeniu jakiegokolwiek świata do dnd, na PF. Sam np. prowadzę GH, ale równie dobre to mógłbym FR w wersji dowolnej, czy jeszcze coś innego.
 
__________________
naturalne jak telekineza.
malahaj jest offline