Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-04-2016, 22:30   #319
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Naprawdę bardzo długo powstrzymywałem się, żeby nie odpisać tutaj, ale najwyraźniej nie zdałem testu na siłę woli i czuję się zmuszony coś od siebie dodać.

Wiecie, że IDENTYCZNA dyskusja powstała tutaj?

Nie mam oczywiście zamiaru niczego, ani nikogo tu krytykować, ale czuję się zobligowany sprostować pewne nieścisłości. Mechanika WFRP jest abstrakcyjna, choć urozmaicona przez pewne elementy dodające jej smaczku (lokacje trafień i związane z nimi krytyczne obrażenia, choć jest też oficjalny wariant zasad, który eliminuje potrzebę określania lokacji trafienia, po to by przyśpieszyć mechanikę). Punkty Życia są wartością ABSTRAKCYJNĄ, podobnie jak cała walka (twórcy wspominają przy zasadach parowania, że jeden zdany test ataku wcale nie oznacza jedno machnięcie mieczem i jedno trafienie; to często seria wymienionych ciosów (ba, rany mogą określać nawet zmęczenie postaci w walce lub jej morale, więc można olać cały opis i od razu opisać jak to jednym cięciem ktoś kogoś zabija), a sposób opisania tego jest całkowicie dobrowolny i właśnie dlatego w moich oczach mechanika abstrakcja wygrywa nad szczegółową (czy tam jak to nazywacie - realistyczną), gdyż zostawia szerokie pole do popisu tak graczom jak i MG) i stanowią ABSTRAKCYJNY bufor ochronny postaci przed konsekwencjami ran krytycznych, które z założenia są wystarczająco poważne, albowiem tak w rzeczywistości jak i w grze, cios mieczem w dłoń prawie zawsze skończy się jej odrąbaniem albo bardzo poważną raną. Gdyby tego nie było to przeciętny bohater wiałby na widok dwóch orków, a chyba nie na tym WFRP polega - jakiś element heroizmu jest tam zaszczepiony, bo w końcu to świat fantasy.

Ja tu bardziej pieję do Eliasza, który przyczepił się oryginalnych zasad. Nie mam zamiaru się bawić w wujka dobra rada, bo i moje sesje nie są idealne, a MG ma pełne prawo do własnej interpretacji zasad lub kompletnie olania ich. Ja właśnie dlatego nie stosuję bardziej szczegółowych zasad obrażeń, bo to daje pole do przypierdolenia się bardziej obeznanym w pewnych aspektach graczom i prowokuje kolejne dyskusje mające na celu urzeczywistnić pewne elementy rozgrywki.
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019
Warlock jest offline