Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-06-2016, 13:43   #102
TomBurgle
 
Reputacja: 1 TomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputacjęTomBurgle ma wspaniałą reputację
Weź dowolny tekst, przepuść przez 7 różnych tłumaczeń. Daj komuś innemu do zrobienia tego w przeciwną stronę. Ktoś na pewno machne znaczący błąd ;p

Na pewno nie widziałem żadnych sprzeczności przeglądając kiedyś "The Book of Nod" ani "The Erciyes Fragments" ( polecam zwłaszcza ten drugi - ma świetne przypisy dociekliwych Starszych. Na oko właśnie tego szukasz - dyskusji mitu stworzenia wampirów z współczesnej perspektywy).

Skracając: wg podręczników, mit jest prawdziwy. Zaczyna się od Upadku - gdzie Bóg strącił Lucyfera - i wszystkie te nadnaturalne istoty i zdarzenia faktycznie istnieją. Tyle że niemal wszystkie informacje poza podstawowymi podami są czyjąś wersją - zbiasowaną niewiedzą i opowiadaną w jakimś celu. Często nawet wiadomo czyją i od kogo ją ma.

Coś czego bardzo żałuję: często odziera się tą grę z mistycyzmu. Nie powiem że to źle(bo każdy gra jak lubi), ale dla mnie ta podszewka niepewności co do istoty świata była bardzo cenna. Zwłaszcza u Tremere - Taumaturgia to ubieranie tego dziedzictwa w całki - ale nigdy nie dało się zaprzeczyć że tam było coś więcej.




Wampiry i nauka: tak jak już powiedziała Efcia - jeżeli szukasz informacji w podręcznikach (choć ja raczej odesłałbym cię do "The Anarch Cookbook: A Friendly Guide to Vampire Politics" - gdzie jest omówiona broń biologiczna stosowana przez wampiry)

Osobiście stosuję inne podejście (ot, jestem MG, wolno mi zrobić coś po swojemu ;p): takie informacje wymagają badań. Siłą rzeczy, długotrwałych i wymagających wiedzy i warsztatu( które mają nieliczni ). Ze względu na Maskaradę, trudno zlecić to komuś - kto ma całe laboratorium zaufanych ludzi? O obiekty badań też trudno. Czyli mówimy o bardzo, bardzo niszowej wiedzy. W dodatku obłożonej embargiem - to as w rękawie, a już na pewno Starsi nie chcą żeby to doszło do uszu młodzieży.
Na poziomie gracza daję informację: "nie masz pojęcia. Możesz sprawdzić w działaniu". Zrobi, dostanie opis objawów - ale nie mechaniki działania tego konkretnego środka. Po 2-3 razach przestają się tym bawić ze strachu przed efektami ubocznymi ;p



(a podwodne wampiry już były: gangrele morskie i te sprawy. Ale to trochę nudno kiedy przez 1000km nikogo nie ma)
 
__________________
W styczniu '22 zakończyłem korzystanie z tego forum - dzięki!

Ostatnio edytowane przez TomBurgle : 04-06-2016 o 13:45.
TomBurgle jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem