Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-05-2007, 13:06   #45
Rhamona
Banned
 
Reputacja: 1 Rhamona nie jest za bardzo znany
Cytat:
Wskazałam jedynie, że Wampir jako system nie zmusza do grania tragiczną i wiecznie nieszczęśliwą postacią, daje możliwości stworzenia postaci zajętej nie walką o człowieczeństwo a zwyczajnym dążeniem do władzy.


Może i nie zmusza, ale z pewnością porusza temat bohatera tragicznego, który wciąż i na nowo musi stać przed wyborem, albo będzie żył kosztem ludzi albo sam poniesie klęskę. Podstawową myślą w Wampirze jest to jak bardzo ludzki jest człowiek. Wcielając się w potwora zastanawiamy się nad człowieczeństwem nas samych. Wypychając swoje uczucia na granice, testujemy tak naprawdę siebie i swoją moralność. System daje ci możliwość grania sabatnikiem, którego nie obchodzą ludzkie uczucia i emocje. Powiedz, czy jest ci łatwo odgrywać obraną przez ciebie Ścieżkę Oświecenia? Czy doskonale i niemal instynktownie ją rozumiesz? Tu też walczysz ze swoim człowieczeństwem. Pomimo tego, że stworzysz sobie postać nieczułą na emocje i cierpienie innych, trudno jest ot tak zmusić się do ignorowania tego. Przecież to tylko gra, a zobacz jakie emocje w tobie pobudza.

Owszem możesz tak nie grać, nikt ci tego nie zabroni. Każdy widzi system tak jak go rozumie. Dla mnie na pierwszym miejscu jest odgrywanie Człowieczeństwa lub Ścieżek, bo wg mnie o to właśnie chodzi w pierwszej kolejności.

Apropo źródeł. Nie chciałam tego aż tak roztrząsać, szczególnie, że w innym temacie (Rodzaje Nadnaturali) ciągnie się rozmowa o złożoności sWoDa, ale jednak postaram się coś naświetlić.

W każdym podręczniku głównym do systemu, powinna się znajdywać zakładka bądź jakiś przypis o Inspiracjach lub specjalnych podziękowaniach. I tak właśnie w podręczniku do Wampira: Maskarady 2ed na stronie 293 czytamy... źródła, które zainspirowały twórców systemu - filmy, muzyka, powieści, gry, myśliciele. Warto poczytać nie tylko po to aby się potem chwalić wiedzą, ale też po to aby dotrzeć do tych źródeł i spróbować prawidłowo zrozumieć dany system WoDa.
 
Rhamona jest offline