Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-05-2007, 19:16   #12
Mazarian
 
Reputacja: 1 Mazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemuMazarian to imię znane każdemu
Dorzucę swoje trzy grosze, moim zdaniem broń tego typu była skuteczna. Za przykład podam Flamandzkie"goedandag" które według opisu wyglądały tak:
" Według rekonstrukcji wykonanych przez Belgów, jest to dębowa maczuga o długości około 1,35 m zakończona żelaznym okuciem i jednym ostrzem."
( część historyków uważa że broń ta była rodzajem halabardy inni zaś twierdzą że była to ciężka pika )

Wykorzystana wraz z piką przez Flamandzkie milicje w bitwie pod Courtair pozwoliły odnieść zwycięstwo nad armią francuską. Jak dowiadujemy się z opisów:
" Wielu kawalerzystów wyleciało z siodeł, aby znaleźć śmierć pod ciosami goedendagów. "

Moja osobista konkluzja jest taka - skoro używano danego typu broni to znaczy że musiała być dla ówczesnych wojowników użyteczna i praktyczna.
 
__________________
"Wiem czego się boisz czarnoksiężniku - śmierci.
Wtedy wszystkie twoje medale i odznaczenia będą już tylko nic nie wartymi symbolami a ty pyłem niesionym przez wiatr" Trian Ó Ellet
Mazarian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem