Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-02-2017, 11:49   #345
Anonim
 
Reputacja: 1 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Komtur Zobacz post
Wybacz Anonim ale łamiesz regulamin. Poza tym czy jesteś ekspertem od spraw języka, jego ewolucji itp.? Czy wiesz ile polskich słów pochodzi z języka niemieckiego?
Choćbyś stawał na głowie to zmian, które zachodzą samoistnie nie zatrzymasz.
Nie masz co wybaczać. To twoje zdanie. Lubię dyskutować. Nie przeszkadzają mi słowa pochodzące z innych języków, które znalazły się w języku polskim. Przeszkadza mi zastępowanie polskich słów obcymi słowami bez absolutnie żadnego powodu, a w szczególności przeszkadza mi, gdy to wprost godzi w korzenie kulturalne Polski. Słowo "odpis" ma 5 liter i nie ma absolutnie żadnej potrzeby zastępowania go niemalże równie krótki słowem - bo czteroliterowym - angielskim "post" - to jest innej potrzeby niż usuwanie ze słownika podstawowego znaczenia polskiego słowa "post". Więcej o tym w załączniku językowym książki 1984 aut. George Orwell (między innymi za napisanie tej książki zabili go).

Sam prawdopodobnie nie zatrzymam, ale może kogoś przekonam. I jakby więcej osób ocknęło się i przypomniało sobie słowa "Polacy nie gęsi swój język mają" to ta ofensowa językowa i kulturalna zostanie powstrzymana, a postęp będzie rzeczywistym postępem, a nie dążeniem do dystopii. A napisałem "prawdopodobnie", bo jak życie udowadnia można w pojedynkę naprawdę dużo - gdy ma się wystarczająco dużo determinacji dotrze się do odpowiedniego domina, popchnie się go i to zapoczątkuje zmiany, które mogą ogarnąć cały świat. Lub umiera się w przypadkowych okolicznościach. Lubię patos. Wypowiedź nabiera odrobinę ponadczasowości, ale i śmieszności. Ronald Reagan zanim został chociaż kandydatem na Prezydenta mówił o spotkaniu z przeznaczeniem i o tym, że trzeba podjąć walkę ze złem - i gdy otrzymał szansę na zniszczenie ZSRR to skorzystał. Jak to podobno powiedział inny człowiek zanim został politykiem, gdy jako biedny lokator został zapytany przez właścicielkę domu po co z uwagą czyta pisma polityczne: "A wiadomo co człowiekowi w życiu przyda się?"

Moim zdaniem nie łamię regulaminu. A jeżeli łamię regulamin to i Ryo złamała regulamin nawołując "post! post! post!". Co jest absurdem takim samym jak to, że ja złamałem regulamin.
 
Anonim jest offline