Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-03-2017, 17:57   #34
Leminkainen
 
Leminkainen's Avatar
 
Reputacja: 1 Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację
Od czterech stron chyba nikt nie zadał sobie trudu by zdefiniować przedmiot sporu...

czym jest warsztat pisarski:
-zdolnością do pisania poprawnego tekstu (konstrukcja zdań itp) - to myślę że tak. Tutaj sama praktyka to poprawia
-Dyscypliną - chcesz czy nie musisz coś wyprodukować przed deadline, tak zdecydowanie PBF daje poczucie bata nad sobą
-Zasób słownictwa
- wychodzeniem z bezpiecznego terytorium - w wielu przypadkach zarówno gracze jak i MG chcąc nie chcąc sięgają po informacje spoza ich normalnego kręgu zainteresowań, żeby nadać wiarygodności wydarzeniom czy postaciom. U mnie jeśli na ścianie pojawia się przysłowiowa strzelba to chcę mieć podstawowe informację o niej. Jeśli moja postać zajmuje się tropieniem to zadaje sobie trud żeby się dowiedzieć czegokolwiek o podstawach. Uważam że w odróżnieniu od reala gdzie czas sesji jest ograniczony i trzeba iść na wiarę i czucie. W PBFie nie ma miejsca na to żeby MG powiedział "nie mam zielonego pojęcia" albo gracz ograniczał się do "rzucam na coś tam bo moja postać to ma na 5". Prowadzi to też do tego że staram się: możliwie dokładnie coś sprawdzić, ograniczyć opis (bo lepiej być oszczędnym w słowach niż kompletnie nie trafić w temat.) albo jeśli gracz na czymś zna się lepiej oddać mu pałeczkę. Na wielu forach można się spotkać z tematami w których pasjonaci historii (a zwłaszcza członkowie bractw rycerskich) smażą różnych autorów fantasy za kilkunastokilowe miecze którymi wymachują bohaterowie. Jak dla mnie to tu jest wielka zaleta PBFów bo tutaj każdy taki kwiatek zostanie szybko wyłowiony. Osobista uwaga: im bardziej uważasz błąd za głupi tym bardziej powinieneś wysłać autorowi PW zamiast krytykować publicznie, z kolei jeśli jest to jakaś popularna obiegowa "wiedza" którą wielu bierze za prawdę to to jest coś z czym warto podyskutować na forum.
- podgladanie "jak to robia inni" - na pewno od kiedy bawię sie w PBF znacznie więcej uwagi czytając poświęcam na to w jaki sposób napisane są książki które czytam, jak rozwija się akcja w serialach i filmach które oglądam szukając sposobów czy wręcz gotowych pomysłów z których mógłbym skorzystać, PBF daje możliwość przetestowania ich w praktyce.

ale pewne aspekty warsztatu są zdecydowanie dyskusyjne
- Tworzenie postaci i wiarygodnych ich przeżyć
- Opisy
Z tym jest problem bo jeśli ktoś ma skłonność do grafomanii to bez uczciwej krytyki niewiele mu pomoże. PBF dużo by dawał gdyby na forach był obyczaj feedbacku. Bo to by była świetna rzecz gdyby co tydzień można się było dowiedzieć jak to co napisałeś jest odbierane, czy ktoś doceni twój godny "Nad Niemnem" opis przyrody w którym podałeś nawet łacińskie nazwy chwastów występujących na łące czy uzna że wobec tego ze cały długi opis prowadzi do zdania że daną łączkę przecinają ślady gąsienic czołgu który drużyna spieszy się dogonić cały opis jest najzwyczajniej zbędny.

Oczywiście nasz autor musiałby mieć skłonność do tego żeby akceptować krytykę...
 
__________________
A Goddamn Rat Pack!
Leminkainen jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem