Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-07-2017, 04:11   #5
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
- Nie znam DD. Ale dla mnie podstawową i uniwersalną różnicą między sesją przy stole a przez forum jest to, że detaliczne mechy jak z neuro czy młotka słabo się sprawdzają na forum gdy są przeniesione na żywca z podręczników do gier nastawionych na sesje stołowe. Wówczas przy rozgrywaniu akcji tura w turę jak to da się bez problemu zrobić przy stole walki wloką się jak flaki z olejem. Ani to łatwe, ani składne, ani przyjemne i dla MG i dla Graczy. Dlatego z mojej praktykologii polecam zebranie deklaracji od Graczy co i jak by próbowali zdziałać w danej akcji. Gdzie pojśc, uderzyć, strzelić, w jakiej kolejności, czym itd. czyli po prostu mniej więcej ustalić plan walki. MG zaś ze swojej strony powinien określić kogo i gdzie widać, przy dobieganiu np. ile tur zajmie przeciwnikowi dobiegnięcie do BG (lub na odwrót) by Gracze mogli ocenić ile czasu mają na strzelanie czy inne akcje itd. Natomiast deklaracje "na 2 segmenty naprzód" jakie w zupełności by pewnie starczyły ze strony Graczy w sesji stołowej w takiej sytuacji sprawdzają się zazwyczaj bardzo słabo.

Wadą takiego podejścia jest to, że nierzadko Gracze kręcą nosem na takie "długie" deklaracje na ileś tam tur naprzód. Część z nich nie lubi i focha się bo trzeba po części zgadnąć i przewidzieć co może się zdarzyć i jak na to zareagować. Ale zaletą jest znaczne przyśpieszenie walk, jest nawet szansa, że w sprzyjających okolicznościach taka startowa deklaracja starczy na całą walkę. Można też umówić się i zastopować taka akcję aż wydarzy się jakiś punkt charakterystyczny w walce np. dojdą do jednej ze stron posiłki, coś wybuchnie, zamknie się droga planowanego odwrotu, jakiś BG mocno oberwie itd. Ważne jest by dać mimo to Graczom szanse reakcji na taką zmianę, zwłaszcza jeśli BG mógłby np. zginąć albo główny zły w tej scenie mógł zwiać a BG mieliby jakoś możliwość jeszcze w ostatniej chwili go zatrzymać.

Jeśli zmieniasz jakąś podręcznikową zasadę czy ja wywalasz radzę powiedzieć o tym wprost w komentach sesji czy gdzie tam to się toczy. Zwłaszcza jak masz Graczy którzy znają podręcznik i mechę. Czyli mówisz otwarcie, że jakiś trik działa u Ciebie tak i tak albo w ogóle go nie uznajesz. Czasem takie rzeczy wychodzą na bieżąco i robi się gorąco. Po takim gorącym momencie właśnie dobrze jest na spokojnie wrócić do tego np. na koniec tury i wyjaśnić jak coś tam działa w sesji.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem