Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-09-2017, 12:54   #22
legrasse
 
legrasse's Avatar
 
Reputacja: 1 legrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputację
Temat stary, ale dalej aktualny, więc piszę.
Gore nie sprawdza się zbytnio na moich sesjach, nie ma w tym elementu budzącego grozę. Często daję jednak, szczególnie w Warhammerze, do zrozumienia, co właściwie gracze widzą. Opisuję bardzo długo i szczegółowo, jak cierpią ludzie, którzy zaraz umrą od ciężkich ran, jak wyglądają odrąbane kończyny i kałuże krwi wymieszane z błotem. Jak bardzo oddziałuje to na psychikę bohatera, kiedy widzi takie coś. Wtedy gracz zastanawia się długo, zanim zrobi kolejną deklarację w stylu: To ja go tnę.
W Zewie Cthulhu u mnie prawie nie ma krwi, nie ma flaków i tak dalej. Czasem są zwłoki, ale też raczej rzadko. Nie sprawdza się to. O wiele lepiej zrobić opis oczekiwania na krew, oczekiwania na wydarzenie, ale nie samo wydarzenie, które potem jest jakąś byle jaką kulminacją poprzednich zdarzeń.
Krew nie interesuje gracza w ZC. Ewentualnie, jeśli już to prowadzam, to z totalnym niszczycielstwem, na który nic nie można poradzić. Tortura po torturze, gdzie gracz jest tylko niemym obserwatorem. Takie uczucie wiercenia w brzuchu, na które nic nie poradzisz, jest o wiele lepszym sposobem, niż tony radośnie podrygujących flaków. Gore musi być wprowadzone ze smakiem, niczym w powieści Ketchuma "Dziewczyna z sąsiedztwa". Tam całość gore polegała na odczuwaniu empatii do bohaterów, siedzenia w ich głowach, odczuwania tej przemocy przez nich samych, czy to w formie biernej czy czynnej, na pewno nie z perspektywy stania z boku. Dopiero wtedy można osiągnąć efekt gore.
"Jasne, flaki, dawaj opis".
Nie.
"To... nie dzieje się naprawdę... Czy mogę jeszcze to jakoś powstrzymać?"
Tak. Tak to powinno działać. Dopiero gdy graczowi w głowie pojawi się taka myśl, wtedy gore uznaję w sesji za udane i wartościowe.
 
__________________
Ta jesień - Stare są Nawet ptaki i chmury. ~ Matsuo Bashô
legrasse jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem