Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-09-2017, 11:55   #24
legrasse
 
legrasse's Avatar
 
Reputacja: 1 legrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputacjęlegrasse ma wspaniałą reputację
Gore może się sprawdzić na sesjach, ale nie na zasadzie szoku, tylko zgrabnego pretekstu o snuciu opowieści z tematyką cierpienia. Zrobiłem kiedyś sesję w systemie Warhammer, gdzie całość polegała na ucieczce z więzienia, w którym i strażnicy i inni więźniowie torturowali BG. To było coś, widzieć uczucie poniżenia w oczach graczy, ich nieporadne próby ucieczki.
Inną wersją było danie im władzy w ręce - część z nich z przyjaznych druhów stała się wręcz katami. Szczerze mówiąc, nie było to dla mnie budujące, widzieć takie zachowania na sesjach.
Następną opcją szoku był gwałt na postaci kobiecej. Pamiętam, że gracze bardzo długo przeżywali drastyczność tego, co się wydarzyło na sesji. Czy było to fajne? Nie. Czy potrzebne? Raczej tak - przynajmniej jako eksperyment w moim prowadzeniu. Miało to posłużyć jako odpowiedź, jacy właściwie są moi gracze, jak zareagowaliby w takiej sytuacji, odgrywając postaci o takim a takim charakterze. Wiele osób uważa, że to jest przesada - pamiętam rzeź, jaka się odbyła na fandomie, bo któraś z dziewczyn opublikowała list w Gazecie Wyborczej, w którym opisała, że jej postać została zgwałcona i przez to ona sama też się czuła zgwałcona i zniechęcona do gry. No ale osobiście sądzę, że jest granica w immersji i ta dziewczyna miała nie po kolei w głowie, a GW rozdmuchała temat do granic możliwości, żeby szokować nagłówkiem i żeby zgadzały się wyświetlenia.
To mi dało do myślenia i jestem teraz zdania, że na takie rzeczy jak skrajne opisy przemocy, wszelkiej maści gwałty trzeba mieć pozwolenie graczy, bo nie każdy sobie czegoś takiego życzy.
 
__________________
Ta jesień - Stare są Nawet ptaki i chmury. ~ Matsuo Bashô
legrasse jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem