Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-09-2017, 12:34   #70
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Pisałem już o tym na PW do zainteresowanych rekrutacją graczy i dostałem pozytywne odpowiedzi, więc postanowiłem iść za tym ciosem i podjąć decyzję o zmianie systemu. Bierze się to z tego powodu, że jako nowy opiekun działu Fantasy zobowiązałem się do poprowadzenia tam warsztatów BRP, jednakże nie mam tyle czasu, aby poświecić swoją uwagę trzem sesjom jednocześnie. Jest to kłopotliwe dla mnie, ale wydaje mi się, że podjąłem właściwą decyzję, bo prawdę mówiąc chciałem to zrobić już od dłuższego czasu, tylko biłem się ze sobą.

Mianowicie podjąłem decyzję o przerobieniu tej rekrutacji na potrzeby warsztatów BRP, a konkretniej podsystemu Magic World. BRP to akronim od Basic Roleplaying; całej rodziny systemów, których cechą wspólną jest mechanika k100 oraz rozwój umiejętności poprzez ich praktykowanie, a nie całkowicie abstrakcyjne Punkty Doświadczenia. Jego niewątpliwie wielką zaletą jest spójna logika systemu, duży (jak na systemy RPG) realizm rozgrywki, gdzie inaczej walczy się halabardą (przeciwnik z bronią krótką musi najpierw wykonać unik, aby skrócić dystans i móc zaatakować), a inaczej mieczem czy inną bronią ręczna; gdzie rozmiar ma znaczenie i olbrzym jest olbrzymem, a nie trochę mocniejszym potworem z bestiariusza. Można w nim stworzyć postacie równie biegle w walce orężem, co w sztukach tajemnych i to bez żadnych ograniczeń do pancerzy; można mieszać rozmaite style walki, a z dodaniem systemu mocy mieć praktycznie nieograniczony rozwój postaci na wielu płaszczyznach. Całość zawarta w prostym (podobnym do WFRP) systemie procentowym, który w swej uniwersalności nie ma sobie równych. Jak już wspominałem; BRP jest rodziną systemów wydawanych głównie przez Chaosium Inc. My będziemy grać w Magic World, który jest udoskonaloną na potrzeby High Fantasy oraz epickich walk wersją BRP, więc nie ma tu problemu z emulowaniem systemu AD&D, a przy okazji zyskujecie znacznie więcej swobody przy kreacji i rozwoju waszych bohaterów.

Z racji tego, że zmieniamy system, przedłużam rekrutację do 10.10.2017.

Teraz kwestia formalna. BRP to wyjątkowy system pod tym względem, że nie ogranicza nas w tak znacznym stopniu przy kreacji postaci, jak jest to na przykład w D&D czy WFRP. Nie jesteśmy ograniczeni do opcji przedstawionych nam przez twórców, a oparcie mechaniki na trzech fundamentach (atrybuty, umiejętności oraz moce) daje mu ogromną plastyczność. Z tego powodu wydaje mi się, że najłatwiej nam będzie stworzyć postać, jeśli macie już jakiś koncept w głowie. Na przykład siejącego zniszczenia maga w zbroi płytowej i z mieczem oburęcznym; władającego spirytystyczną magią druida; odprawiającego rytuały kapłana, który jednocześnie jest mistrzem w złodziejskim fachu; walczącego dwoma miecza wojownika, który wspomaga się magią lub zwykłego zakapiora zakutego w pełną płytówę... Jeśli macie coś fajnego w głowie, to napiszcie, a ja pomogę wam dostosować mechanikę pod to.

Zajrzyjcie przy tym do Warsztatów, rzućcie okiem na tam opisane profesje, ale pamiętajcie, że nie musicie się do nich ograniczać. W BRP nie ma znanych z WFRP biegłości (systemu tak lub nie) w umiejętnościach, natomiast każdy bohater posiada pewien stopień biegłości we wszystkich opisanych umiejętnościach (czy tam prawie wszystkich). Lista umiejętności podana jest na szablonie Karty Postaci, więc polecam się nią wspierać przy tworzeniu bohatera.

Na koniec chciałbym przypomnieć, że są to warsztaty, a więc nie bójcie się zadawać pytania. Nie mam wszystkich umiejętności dla was rozpisanych, czy przetłumaczonych, bo za mało na to czasu miałem, ale funkcjonalność większości umiejętności wynika z samej ich nazwy. Chcesz złodziejaszka? Inwestuj w Pick Lock, Move Quietly oraz Hide. Chcesz, aby miał możliwość czarowania? Upewnij się, że masz Power na poziomie 16 lub więcej, a następnie zainwestuj w umiejętność Casting. Proste jak to... Pomogę wam ze wszystkim, tylko musicie do mnie napisać.

Jeśli komuś się zmienił koncept, to walcie z tym do mnie. Hakon robi szlacheckiego rycerza (już ma praktycznie go skończonego), Nami marzyła się gra centaurem, a Kerm zapewne chwyci swój wymarzony koncept maga bojowego w zbroi, którego od lat próbował do jakiejś sesji przenieść, ale system go blokował... No, ludzie, wystarczą tylko chęci, bo w tym systemie teoretycznie wszystko jest możliwe (dałoby radę przenieść nawet mechanikę mocy z 4 edycji D&D, ale byłoby to strasznie czasochłonne zajęcie).

P.S. Pierwszy post został zaktualizowany na potrzeby warsztatów. Z drugim się jeszcze bujam.
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019

Ostatnio edytowane przez Warlock : 24-09-2017 o 12:45.
Warlock jest offline