Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-07-2007, 21:18   #13
Tammo
 
Reputacja: 1 Tammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputacjęTammo ma wspaniałą reputację
Drodzy moi! Co poniektórych poprosiłem już o podesłanie mi rozpiski mechanicznej. Parę uwag w związku z taką moją prośbą:

1) Wysportowanie - nie wyobrażam sobie bushi, któremu obca jest ta umiejętność. Oto dlaczego:

Biegniecie, ścigając kogoś. Co testujemy? Siła + wysportowanie. Staracie się wbiec pod górę, wzniesienie nie jest strome, ale się ciągnie? Wytrzymałość + wysportowanie. Przeskakujecie przepaść? Zgadnijcie co. Pływanie, bieganie, skakanie, dźwiganie ciężarów, wspinanie się na mury, skały czy drzewa, zjazdy na linach, wchodzenie na górę kiedy pęknie pod Wami linowy most... to wszystko pójdzie na wysportowanie. Taka przyjacielska rada. Przyda Wam się to w tej sesji.

2) Pewne obycie jest wymagane od samuraja... chyba, że ma naprawdę dobre wytłumaczenie. Kropeczka w etykiecie uratuje Was przed popełnianiem nieustannych pomyłek, które niektórzy odbiorą bardzo źle. Jak się składa miecze, kiedy ktoś Was zaprasza do stołu? Kiedy się je, kiedy się czeka? Wszystkie takie drobiazgi się Wam przydadzą. Jeśli powiecie komuś kłamstwo, testujemy intuicja+szczerość przeciw jego inteligencji x 5. Bez szczerości stopień trudności wzrasta o 5, a 10 na kości nie możecie przerzucać (to reguła na wszystkie rzuty z umiejętnością, gdzie umiejętności mieć nie będziecie!). Zatem weźcie pod uwagę, że blef, czy powiedzenie kłamstwa dla ocalenia twarzy, będzie nagle dla Was trudniejsze, jeśli nie będziecie SZCZERZY (rokugańsko, nie zaś krabio).

Podkreślę tu raz jeszcze. Wasze postacie mogą brzydzić się kłamstwem. Mogą mieć w poważaniu etykietę, są ważniejsze rzeczy. Ale chciałbym Was powiadomić, że w tej sesji, niektórzy będą w etykiecie biegli i będą chcieli użyć jej przeciw Wam, jeśli będą mogli. Na tyle często taka sytuacja może zaistnieć, że Was ostrzegam.

3) Wiedza

Nie spotkałem jeszcze systemu, który dobrze radzi sobie z tym problemem. L5K nie jest wyjątkiem. Mój pomysł domowy na rozwiązanie tego, jest stosunkowo prosty.
a) Wiedza ma osobną pulę punktów, startowo jest tych punktów pięć.
b) Kupujesz 1:1, 1 punkt, 1 poziom wiedzy.
c) Możesz przeznaczyć punkty wolne na punkty wiedzy, ale nie odwrotnie.
d) Jeśli ze szkoły macie jakąś wiedzę, dajcie mi znać, takie przypadki są rzadkie i zwykłem dogadywać je z graczem. Zwykle jest możliwość zamiany tego na dodatkowy punkt wiedzy, zmiany na pokrewną umiejętność (historia, teologia, shintao, itp.)
e) W trakcie gry, jeśli będziecie odgrywać zainteresowania postaci, będę nagradzał was nie tylko PDkami, ale np. będę pozwalał podnieść lub rozwinąć jakąś wiedzę, lub dam Wam pulę punktów do wykupienia wiedzy rozmaitej.
f) generalnie wiedza umożliwia rozróżnienie wiedzy faktycznej od folkloru, legend i przesądów chłopów

Przykłady wiedzy:

Wiedza o Klanie X (rodziny, słabości, siły, kto jest kim,
Wiedza o Ziemiach Cienia (jak się ciągną, jak tam przeżyć, czego się zgrubsza spodziewać)
Wiedza o maho
Wiedza o roninach / mnichach / półświatku
Wiedza o mitach i legendach (Kenku, Nezumi, Kappa, smoki, duchy, itp.)
Wiedza o bushido (pod to podchodzą traktaty takie jak Miecz, Niten, Dowodzenie, Kłamstwa i Sun Tao itp.)
Wiedza o przodkach (genealogie, rodziny, koligacje, waśnie i przyjaźnie, recytacja drzew przodków)
itp. itd.

Jak będą dalsze pytanie, piszcie.
 
__________________
Zamiast PW poślij proszę maila. Stare sesje:
Dwanaście Masek - kampania w świecie Legendy Pięciu Kręgów, realia 1 edycji
Shiro Tengu
Kosaten Shiro
Tammo jest offline