Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-12-2018, 09:46   #24
Avitto
Dział Fantasy
 
Reputacja: 1 Avitto ma wyłączoną reputację
To tylko podejrzenia oparte na lekturze profesji, ale twórcy podręcznika albo nie znali procesu suchej destylacji albo uznali, że w ilościach "przemysłowych" uzyskiwano tylko węgiel a pozostałe składniki na mniejszą skalę (na własną rękę lub okazjonalnie).

Wypada nam więc zakładać, że przeciętny węglarz nie potrafił pozyskać dziegciu, co jest absurdalne. Z drugiej strony nie zna procesów, jakie zachodzą w mielerzu.

W 1 edycji była umiejętność Chemia, która w połączeniu z profesją lub innymi umiejętnościami rozszerzała podstawową, profesyjną wiedzę w danej dziedzinie. Brakuje mi jej w 2 edycji.

Nie poruszyłbym tego tematu tak szeroko, ale napisałeś o antyseptyce, co jasno sugeruje medyczne zastosowanie dziegciu. Śmiem twierdzić, że węgiel i jego pochodne używane w leczeniu powinny być pozyskiwane z odpowiedniego gatunku drewna (o określonej wilgotności, przyroście rocznym i t. d.), w ściśle określony sposób ograniczający zanieczyszczenie produktu.
Mam nadzieję, że teraz rozumiesz skąd mi się aptekarstwo wzięło.

Nawiasem, postać Nami jak dobrze pamiętam potrafi aptekarzyć. Najwyżej będzie kierownikować i tym samym doda od siebie modyfikator do testu.
 
Avitto jest offline