Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-12-2018, 09:34   #197
Avdima
 
Avdima's Avatar
 
Reputacja: 1 Avdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputację
Moja interpretacja - wydaje mi się - zgodna z zasadami:

Atak biczem używa US. Po trafieniu, oprócz zadanych obrażeń, unieruchamia się przeciwnika. Unieruchomienie jak działa, każdy widzi (zgodnie z opisem na stronie 109). Co do bezbronności, postać jest automatycznie trafiana atakami (bez rzutu) i otrzymuje dodatkowe k10 obrażeń (str. 138, nad "Trafienia krytyczne").

Atak biczem nie posiada żadnych dodatkowych modyfikatorów ujemnych, ale kieruje się zasadami walki dystansowej, więc np. utrudniony jest atak w cel walczący z kimś innym w zwarciu (patrz str. 135, "Strzelanie do postaci walczącej wręcz).

Zasięg bicza wynosi 6/-, czyli do sześciu metrów i ani metra więcej. Ataki te nie są obarczone żadną dodatkową karą za zasięg.

Na stronie 135 pod "Strzelanie" (na samym początku) mamy opisane, że nie wolno atakować bronią dystansową w zwarciu, chyba, że jest to pistolet lub kusza pistoletowa. Dlatego też nie wolno atakować biczem z cechami broni strzeleckiej (zasięg, szybki, unieruchamiający) w zwarciu.

Wolno natomiast niemal wszystkim atakować jako "Broń improwizowana". Takie same obrażenia (S-4) i brak jakichkolwiek dodatkowych cech. Wtedy używamy WW, bez żadnych dodatkowych kar.

Podręcznik tego nie mówi (albo przegapiłem), ale moim zdaniem po trafieniu biczem, skoro oplątuje i przez to unieruchamia, używanie go staje się niemożliwe. Pytanie teraz, czy wolno mi zrezygnować z cechy "unieruchamiajacy" podczas ataku dystansowego? Ja bym pozwolił.

Zagmatwane to trochę.

EDIT:
Podsumowując:

Test US, żeby zaatakować na zasięg do 6 metrów, byle nie w zwarciu. Wtedy ma się cechy broni szybki i unieruchamiający. Taki atak liczy się jako strzelanie.

Test WW do 2 metrów (sąsiadująca kratka, jak każdy atak wręcz), ale wtedy bicz staje się bronią improwizowaną (S-4, traci wszystkie cechy).

Żadnych kar ani premii do rzutu na atak w obu przypadkach. Można biczem parować, jak każdą bronią trzymaną w "drugiej dłoni" - Spodziewałbym się jednak reperkusji fabularnych (uszkodzony bicz).
 

Ostatnio edytowane przez Avdima : 18-12-2018 o 11:23.
Avdima jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem