Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-12-2018, 13:35   #1420
Mi Raaz
 
Mi Raaz's Avatar
 
Reputacja: 1 Mi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputacjęMi Raaz ma wspaniałą reputację
Mhm.
Ja z odpowiedzią Wampira też poczekam. Z urwaną szczęką ciężko będzie mu odpowiedzieć.

Tymczasem odrywając się od zachodniego obrządku Chrystusowej Massówki przypomnę, że nasi praojcowie świętowali Szczodre Gody. Święto ku czci Swarożyca. Jego światło wygrywało z ciemnością, dlatego czczono wielkie narodziny słońca.

Ludzie stroili iglaste drzewa, które jesienią znieśli do domu. Miały im przypominać o wiosennym odrodzeniu przyrody.

Do tego ku czci Swarożyca wyprawiano wielką ucztę z określoną ilością potraw i obowiązkowym miejscem dla zbłonkanego wędrowca.

A jakoś w X wieku przyszli mili panowie w habitach i wyjaśnili, że to wszystko z wiązku z dzieckiem jakie rodziło się na terenie Palestyny.

Przyglądając się aktualnej tradycji Świąt w Polsce myślę sobie, że nawracjący naszych przodków ogniem i mieczem misjonarze mieli ciężki orzech do zgryzienia. W każdym razie skłania to do refleksji na temat tego jakie było podejście lokalnych mieszkańców z ich przesądami do zakonnic, czerwonych braci i innych noszących znak krzyża.


Tak czy inaczej życzę Wam zdrowych i spokojnych Świąt. Żeby wasze codzienne życie było wolne od zmartwień. Żebyście mieli na tyle wolnego czasu, żeby myśleć o płockich wampirach, wilkołakach, demonach i potrawach serwowanych u Guntera.
 
__________________
Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób lub zdarzeń jest całkowicie przypadkowe.

”Ludzie nie chcą słyszeć twojej opinii. Oni chcą słyszeć swoją własną opinię wychodzącą z twoich ust” - zasłyszane od znajomej.
Mi Raaz jest offline