Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-01-2019, 21:49   #1
Erissa
 
Erissa's Avatar
 
Reputacja: 1 Erissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputacjęErissa ma wspaniałą reputację
[autorski] Szaleństwo w złocie [+18]



PROLOG


Królestwo Namerii, Kaltenhofen, sala tronowa

Drzwi otworzyły się cicho i płynnie, co wydawało się wręcz niemożliwe biorąc pod uwagę ich rozmiar. Mężczyzna niepewnie podniósł wzrok i spojrzał w głąb pomieszczenia, które ukazało się jego oczom. Zamarł. Nigdy wcześniej nie widział takiego przepychu: złoto zdawało się kapać z każdego fragmentu ogromnej sali, tak, że niemal ślepnął od promieni słonecznych odbijanych przez ozdoby. Momentalnie poczuł się maleńki, jakby stanowił jedynie ziarenko piasku wobec ogromu wszechświata…
- Roderick, posłaniec z zamku Fridlant, mój panie - został zaanonsowany przez postawnego jegomościa, którego tubalny głos, po przebyciu długiej drogi spod tronu do jego uszu, stanowił jedynie cichutki szmer - Przynosi ważne wieści.
Poczucie przytłoczenia wzrastało w piersi młodego mężczyzny. Dyskretnie spojrzał w bok natrafiając na rzeźby z kości słoniowej i złota, wysadzane brylantami, na witraże sięgające od podłogi aż po sam sufit imitujący nocne niebo. Gwiazdy zastąpiły diamenty, z których najmniejsze były rozmiaru kurzych jaj, zaś księżyc… nigdy w życiu nie widział, ani nawet nie słyszał o tak ogromnym opalicie. Kamień lśnił, nęcił, zachwycał…


Speszony spuścił wzrok, lecz również to nie dodało mu pewności, gdyż w idealnie wypolerowanej posadzce z mlecznego marmuru zobaczył swoje odbicie okalone drogimi klejnotami. Chyba tylko król w swojej ekstrawagancji mógł wpaść na pomysł tworzenia mozajek z szafirów, szmaragdów, rubinów i dziesiątek innych kamieni, których nawet nie znał. Potrząsnął głową próbując się otrzeźwić. Przybył tu z ważną misją, do cholery!
- Wasza wysokość! - zawołał, nie będąc pewnym, czy król usłyszy jeśli powie to normalnym głosem. Ruszył szybko na przód - Mój pan potrzebuje pomocy. Jego ziemie są nękane! Ludzie są masowo mordowani! Ci, którzy dają radę umknąć chronią się w zamku, jednak brakuje już miejsca, a przede wszystkim jedzenia! - mówił szybko, czując jak wzbiera w nim ta sama panika, którą czuł odjeżdżając z Frydlant - Mój pan wysłał rycerzy, ale… to nie wystarczy… nie dajemy rady… - urwał bezradnie
Król, mężczyzna wiekowy lecz bardzo zadbany i dostojny, utkwił w nim swój wzrok i podrapał się po siwej brodzie poprzetykanej w niektórych miejscach pozostałościami czerni. Doradcy otaczający jego gigantyczny tron zaszemrali
- Co was niepokoi? Nie powiedziałeś mi tego, chłopcze - odezwał się wreszcie i utkwił spojrzenie w Rodericku.


Posłaniec obawiał się tego momentu chyba najbardziej z całej rozmowy… Jak ma to wyjaśnić?
- Nie wiem Wasza Wysokość… - powiedział cicho próbując z ledwością powstrzymać się przed wyłamywaniem sobie knykci w spoconych dłoniach
- Nie wiesz? - monarcha poprawił się na swoim miejscu, na tronie wykonanym z setek dziwnych, metalowych szpikulców. Mówiono, że kazał posrebrzyć kości swych wrogów i wykonać z nich ten pomnik potęgi, jednak czy była to prawda?
- Ja… - posłaniec zacharczał czując suchość w ustach - To coś… oni… to tylko cienie… kształty… Ale… ludzie przez nie umierają w męczarniach. Nie wiemy jak z tym walczyć! - padł na kolana - Błagam! Błagam! Pomóż nam Wszechmocny! - czuł, że jedynie chwila dzieliła go od stanu, gdy zacznie łkać, rozrywać szaty, cokolwiek, byle tylko…
Zimno marmuru dało mu chwilową ulgę, jakieś otrzeźwienie i powrót odwagi, które nagle zniknęły jak zdmuchnięty płomień gdy usłyszał… śmiech… Podniósł wzrok na władcę, który zanosił się chichotem przybierającym na sile i przeobrażającym się stopniowo w rechot szaleńca.
- Gerg - gdy król odezwał się był już poważny. Jego rozbawienie minęło z sekundy na sekundę co jeszcze bardziej przestraszyło posłańca, jakby widział dwie zupełnie inne osoby - Zabij go. I wszystkich strażników w tym pomieszczeniu. To co powiedział zostanie na zawsze w tej sali.
Niesamowicie wysoka i umięśniona postać w zbroi ruszyła w kierunku Rodericka. Mężczyzna zerwał się na równe nogi, musiał uciekać, ale dokąd?! Nim zdecydował się na cokolwiek poczuł w piersi dziwne ciepło, a kiedy szok minął przekonał się, że to ostrze, które przebiło go na wylot. Osunął się na marmurową posadzkę, jego szkarłatna krew zmieszała się z blaskiem rubinów, gdy posoka, niczym widmo wojny zalewała biel podłogi. Nim uszło z niego życie usłyszał tylko ostatnie słowa króla
- Gdy przybędą następni zabijajcie ich od razu, jak śmiecie marnować mój czas?!

 
__________________
"Wczoraj wieczór myślałem o ratowaniu świata. Dziś rano o ratowaniu ludzkości. Ale cóż, trzeba mierzyć siły na zamiary. I ratować to, co można."
A. Sapkowski

Ostatnio edytowane przez Erissa : 20-01-2019 o 21:52.
Erissa jest offline