Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-01-2019, 21:44   #4
Stalowy
 
Stalowy's Avatar
 
Reputacja: 1 Stalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputację
1.

Adam Szustak OP

TARG ZAMKNIĘTY
Lekcje Hioba - Droga do Zbawienia



Wydawnictwo: RTCK
Gatunek: Teologia/Lifestyle
Numer ISBN: 978-83-65927-45-3

Swego czasu, gdzieś koło osiemnastki pomyślałem sobie, że głupio uważać się za wierzącego i nigdy nie przeczytać od deski do deski Biblii. Rzuciłem sobie takie wyzwanie i następnego dnia przejrzałem domowy księgozbiór w poszukiwaniu egzemplarza. Do mojej dłoni trafił ilustrowany Stary Testament, ale nie były to powieści biblijne z ilustracjami dla dzieci, ale z mapami, obrazami i komentarzami historyków odnośnie tego do jakich wydarzeń potwierdzonych w historii mogą odnosić się starotestamentowe historie.
Zdałem sobie wtedy sprawę, że czytając Biblię pomijanie backgroundu historycznego i kulturowego z okresu kiedy dzieje się jej akcja czyni lekturę naprawdę... płytką.
Dlatego tak cenię wszelkie książki, programy, artykuły, które zderzają ze sobą kwestie teologiczne z naukowymi.
Targ Zamknięty jest jedną z takich pozycji.

O. Adam Szustak poprzez analizę historii Hioba i kilku fragmentów Pisma Świętego rozprawia się z panującym we współczesnym chrześcijaństwie przekonaniem o konieczności ciągłego wkupywania się w Bożą Łaskę. Logika kar i nagród... mówi wam to coś? Tak... rzucanie na tacę, przesyłanie emeryturki i prośby do Boga podparte obietnicami poprawy. "Nie rób tego i tamtego, bo cię bozia pokaże", "A sąsiada to szlag trafił, pewnie nagrzeszył strasznie".
No właśnie... tak to nie działa bo... Targ jest Zamknięty. Bóg nie chce się z Tobą targować, on po prostu cię kocha jak rodzic swoje dziecko - bezwarunkowo.
Szustak jasnym i zrozumiałym językiem bez nadęcia objaśnia przytoczone historie z pełnym kontekstem zarówno kulturalnym, historycznym i translacyjnym, wrzucając nie raz bardzo życiowe porównania. Dzięki temu bohaterowie wyjątkowo poważnej księgi stają się nam dużo bliżsi - bardziej ludzcy w porównaniu do suchej stylistyki Pisma Świętego. Skupiając się na esencjonalnych fragmentach i streszczając dłużyzny o. Szustak podaje nam bardzo przystępną formę opowieści o losie Hioba z zachowaniem jej najważniejszego przekazu.
Te 192 strony czyta się wyjątkowo przyjemnie, a lektura dostarcza wielu przemyśleń i całkiem nowego spojrzenia na pewne kwestie.

Z pismami teologicznymi i ich interpretacją jest tak, że każdy może mieć własną, co nieraz służy do manipulacji i przeinaczeń. Dlaczego uważam, że ta pozycja jest warta uwagi w porównaniu do innych? Jest lekka, przystępna, jest... ludzka. Przedstawia interpretację zgodną z duchem przesłania wychodzącego od Jezusa o którym ludzie, według mnie, zapominają - że najważniejsza w wierze jest dobroć między ludźmi i miłość wobec Boga.

Jedyny minus książki jest chyba taki, że jeżeli ktoś w ogóle nie interesuje się religią albo jest niewierzący to raczej nie znajdzie niczego dla siebie...
... chociaż z drugiej strony, o. Szustak w samym wstępie przyznaje, że bodźcem do pisania był kryzys wiary u niego i jego współbraci dominikanów.

9/10
 

Ostatnio edytowane przez Stalowy : 24-01-2019 o 21:48.
Stalowy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem