Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-07-2019, 23:21   #3
PeeWee
 
PeeWee's Avatar
 
Reputacja: 1 PeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputacjęPeeWee ma wspaniałą reputację
Zatem słów kilka o tym, czym jest Twilight 2000.
Pierwsza edycja gry wyszła w 1984 roku i w założeniach miała być swego rodzaju wojennym scenariuszem, który w tamtych latach wydawał się wielce prawdopodobny. Połowa lat 80-tych to może nie jest szczyt okresu Zimnej Wojny, ale ZSRR nadal było postrzegane jako realny przeciwnik i nikt nie wykluczał, że może dojść do konfliktu nuklearnego. Lęk przed atomową zagładą nie był tak paniczny, jak w latach 50-tych, czy 60-tych. Nadal jednak istniała spora obawa.

W Twilight 2000 mamy świat przyszłości, bazując na realnych założeniach, jakie można było wysnuć w okresie powstawania systemu.

1995
Początkiem końca jest rok 1995. W połowie czerwca dochodzi do serii incydentów na granicy ZSRR i Chin. Przeradzają się one szybko w otwartą wojnę konwencjonalną.
Początkowo Rosjanie mają przewagę, ale kontrataki chińskie zmuszają ich do wycofania się i do angażowania coraz większych sił w walkę. Zimą 95 na front chiński wysyłane są oddziały sojuszników z Układu Warszawskiego. Wojska polskie, czechosłowackie, węgierski i wschodnioniemieckie włączają się do walki. Jedynie Rumunia odmawia bratniej pomocy.

W Polsce wojsko praktycznie w całości staje po stronie rządu. Wybuchają pojedyncze strajki przeciwko udziale w wojnie z Chinami, ale są one krwawo tłumione. Powstają małe oddziały partyzanckie, które próbują wywołać ogólnopolskie powstanie. Próby te są jednak całkowicie nieudane. Większość partyzanckich grup zostaje szybko rozbita.

Obawiając się eskalacji konfliktu NATO podejmuje próbę negocjacji pokojowych, ale chińscy przywódcy z miejsca odrzucają prośby o jakiekolwiek rozmowy.
W tym samym czasie na zachodzie dochodzi do licznych protestów i zamieszek. Ludzie są zaniepokojeni możliwością wybuchu wojny nuklearnej pomiędzy ZSRR i Chinami.

Na Bliski Wschodzie tradycyjnie także jest gorąco. Jest to pokłosie głównie tajnych operacji ZSRR, które w Iraku i Syrii zainstalowały marionetkowe rządy. W dużej mierze to właśnie te operacji doprowadzają do konfliktu z Chinami. Zarówno NATO, jak i pozostałe kraje Bliskiego Wschodu są oburzone tego typu zagrywkami. Nie zważając na międzynarodową krytykę, ZSRR rozszerza swoje tajne operację na Kuwejt, Arabię ​​Saudyjską, Iran i Pakistan. Wspiera komunistyczne i fundamentalistyczne bojówki, które wywołują lokalne wojenki i zamachy stanu.

1996
Wiosną 96 roku ma miejsce nowa ofensywa sił Układu Warszawskiego. Początkowo idzie ona całkiem nieźle. Jednak już po kilku tygodniach załamuje się ona wskutek silnego oporu armii chińskiej. Wycofując się Rosjanie używają broni chemicznej a w kilku przypadkach także biologicznej.
W obliczu wydarzeń na froncie wschodnim i rosnącej siły protestów ulicznych w wielu krajach Europy, jak i USA zostaje podjęta decyzja o mobilizacji wojsk.
Bojąc się całkowitego załamania ofensywy, władze ZSRR naciskają na członków Układu Warszawskiego na większe zaangażowanie militarne.
W czerwcu 96 grupa oficerów wschodnioniemieckich prowadzi tajne rozmowy ze swoimi odpowiednikami po zachodniej stronie. Celem rozmów jest próba wywołania powstania i wyparcie wojsk radzieckich z terenu NRD i próba zjednoczenia Niemiec.

W pierwszym tygodniu października Bundeswehra przekracza granicę z NRD i rozpoczyna operację zbrojną przeciwko wojskom radzieckim. Siły wschodnioniemieckie nie angażują się w walki. Luftwaffe uruchamia serię długodystansowych nalotów. Ich celem jest Zagłębie Górnośląskie.
Niemiecka ofensywa postępuje i coraz mocniej wypycha wojska radzieckie z terenu Niemiec.
Kolejne kraje ogłaszają mobilizację. W stan gotowości postawione zostają armię Holandii, Danii, Norwegii i Szwecji. Do walki z armią radziecką włączają się wojska wschodnioniemieckie.
Następują kolejne relokalizacja sił NATO. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy widząc kłopoty ZSRR, przygotowują się do otwartej wojny.

10 listopada 1996 roku dochodzi do pierwszego incydentu pomiędzy ZSRR i USA. Amerykański konwój zostaje zaatakowany przez radziecki okręt podwodny na Morzu Północnym. Zatapia on 3 statki i uszkadza kilka kolejnych. Dopiero jądrowy krążownik rakietowy USS Virginia zatapia okręt podwodny.

W okolicach Narwiku następuje koncentracja sił amerykańskich i norweskich.
28 listopada ogłoszone zostaje zjednoczenie Niemiec i wybrany wspólny rząd. W tym samym czasie do walk na terenie Niemiec włączają się wojska amerykańskie. Następuje kontruderzenie armii Układu Warszawskiego, w skład której wchodzą głównie wojska polskie.
W Stanach ze sklepów zostaje wykupiona broń, leki, konserwy i różnego rodzaju narzędzia. 80% społeczeństwa wierzy, że w ciągu najbliższych dni lub tygodni dojdzie do wybuchu wojny atomowej. Widać coraz większą panikę na ulicach. Następuje znaczny wzrost przestępczości.
W okolicach Narwiku dochodzi do kilkutygodniowych walk pomiędzy siłami NATO i ZSRR. Kończą się one odparciem wojsk radzieckich.

Mimo nacisków politycznych Rumunia konsekwentnie odmawia zaangażowania się w konflikt. 20 grudnia wojska węgierskie, bułgarskie i radzieckie najeżdżają Rumunię. Rumunia wypowiada umowę z Układem Warszawskim, a także wojnę wszystkim trzem krajom przez które została zaatakowana. Kilka dni później wojska jugosłowiańskie wspierają Rumunię w walce z siłami Układu Warszawskiego. NATO podejmuje dyplomatyczne rozmowy z władzami Jugosławii i Rumunii. W ich konsekwencji oba kraje wstępują do Paktu.

Wojna w Europie wybucha z całą mocą. Turcja atakuje Bułgarię. Do walk zostaje włączona armia brytyjska. W skutek bombardowań płoną polskie pola naftowe w okolicach Grobli i Uścia Solnego. Polskie wojska powietrzne zostają całkowicie zniszczone.

1997
1 stycznia 1997 NATO oficjalnie ogłasza poparcie dla Polskie Rządu na Uchodźstwie. Daje to impuls do nowego zrywu niedobitków z niepodległościowej partyzantki.

Sukcesy tureckiej armii wywołują falę nacjonalizmu. Na Cyprze wybuchają zamieszki, a siły greckie aktywnie wspierają protestujących. Armia turecka atakuje Cypr i zajmuje większość wyspy. Grecja wysyła jednostki wojskowe na Cypr i wypowiada wojnę Turcji.
Sowieci zostają wypchnięci z Norwegii, ale ofensywa NATO zostaje ostatecznie zatrzymana.
Socjalistyczne rządy we Włoszech i Grecji wypowiadają członkostwo w NATO. Jednocześnie zawierają pakt o współpracy i obronie wzajemnej. Grecja rozpoczyna morską blokadę Turcji na Morzu Egejskim.
W marcu wojska amerykańskie rozpoczynają ofensywę przeciwko Korei Północnej.
W ramach operacji NATO, 3 Armia Niemiecka wkracza do Polski.

1 maja - komunistyczni partyzanci ogłaszają powstanie Ludowo Demokratycznej Republiki Iranu. Oficjalnie uznają ją tylko ZSSR i Syria.
2 maja wojska brytyjskie wkraczają do Poznania. Kilka dni później po ciężkich walkach zostaje zdobyty Wrocław. Miasto wskutek działań wojennych zostaje niemal całkowicie zrównane z ziemią. W następnych dniach zostają zdobyte inne duże polskie miasta, m.in Łódź i Częstochowa, a także Opole. Wojska radzieckie zatrzymują triumfalnych pochód armii tureckiej przez Bułgarię.
17 czerwca Warszawa zostaje otoczona przez siły NATO.
Radzieckie Arktyczne Jednostki Zmechanizowane przekraczają Cieśninę Beringa. Zmuszają oddziały amerykańskie do wycofania się na zachód.
Początkiem lipca kolejno Grecja i Włochy wypowiadają wojnę NATO. Na dalekim wschodzie siły Układu Warszawskiego wycofują się z frontu. Armia chińska depcze im po piętach.
9 lipca 1 armia niemiecka wkracza na terytorium Związku Radzieckiego. Na tajnym posiedzeniu Politbiura zostaje podjęta decyzja o użyciu broni atomowej. Pierwszymi celami są Białystok oraz Harbin w Chinach.
NATO odpowiada kontr uderzeniami.

Radzieckie ataki atomowe na zachodzie są punktowe i o małej sile rażenia. W walce z Chinami, radzieccy przywódcy nie mają ani litości, ani skrupułów. Na Chiny spadają setki bomb i pocisków nuklearnych. W konsekwencji dochodzi do rozbicia armii chińskiej i całkowitego chaosu w Państwie Środka.

19 lipca wojska NATO wycofując się z Częstochowy detonują ładunki atomowe w przemysłowej części miasta.

Także w lipcu jednostki Specnazu konsekwentnie spychają wojska amerykańskie na Alasce w stronę granicy z Kanadą.
W Stanach Zjednoczonych dochodzi do licznych protestów i zamieszek ulicznych na tle rasowym. Głównym powodem jest włączenie się Włoch do wojny po stronie ZSRR. Do emigrantów włoskich dołączają liczne zastępy Rosjan, Niemców, Polaków, czy nawet Żydów.
Federalne zasoby złota zostają przeniesione na Long Island. Dochodzi do kolejnych atomowych eksplozji.

Późnym latem wobec klęski Chin, oddziały Układu Warszawskie zostają przerzucone na front zachodni. Powoduje to przechylenie szali i powolne wycofanie się sił NATO z Polski, Turcji, Austrii i Rumunii. Wobec tego NATO dokonuje licznych ataków atomowych na miasta na Białorusi i w Czechosłowacji.

Mimo takiego rozwoju wydarzeń żadna ze stron nie decyduje się na dokonanie frontalnego ataku nuklearnego.

Wymiana atomowych ciosów jest także prowadzona pomiędzy Indiami i Pakistanem. Trwa ona dość krótko, gdyż żadne z państw nie jest w stanie w pełni wyżywić i zaopatrzyć swojego wojska i ludności cywilnej. Efektem wojny jest totalny chaos i zamieszki w obu krajach.

1998
Zima 97-98 jest szczególnie ostra. Pogłębia to tylko kryzys wynikający z wielomiesięcznej wojny i ataków nuklearnych. Mroźna zima i głód znacznie przetrzebia ludność Europy. Wraz z nastaniem wiosny wybuchają kolejne epidemie śmiertelnych chorób. Dżuma, tyfus, cholera i wiele innych chorób zbiera obfite śmiertelne żniwo. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze największa klęska głodu w historii Europy.
Na Starym Kontynencie jedynie Francja i Belgia pozostają w miarę bezpiecznymi państwami. Francja zamyka swoje granicę, a francuskie wojsko bez żadnych oporów otwiera ogień do napływającej fali imigrantów pragnących znaleźć bezpieczny azyl. Na granicach obu państw szerzy się przestępczość.

Kłopoty zaopatrzeniowe paraliżują wojska obu stron światowego konfliktu. Partyzanckie bandy oraz gangi rosną w siłę i terroryzują ludność cywilną. W wielu wypadkach ich szeregi zasilają dezerterzy.
Setki tysięcy obywateli USA szturmuje granicę z Meksykiem. Rząd meksykański w obawie przed chaosem i zamieszkami zamyka granicę. Mimo to fala migracji nie ustaje i w końcu armia meksykańska zmuszona jest otworzyć ogień do nacierających uchodźców. Odpowiedź rządu amerykańskiego jest błyskawiczna i już kilka dni po incydencie na granicę zostają wysłane jednostki pancerne. Konflikt szybko przeradza się w otwartą wojnę.

Mimo kilku prób ani siłom NATO, ani Układu Warszawskiego nie udaje się przeprowadzić skutecznej ofensywy, która przesunęła by linię front. Dochodzi do kolejnych punktowych ataków nuklearnych.

1999
Z początkiem stycznia 1999 roku w USA zostaje ogłoszony stan wojenny. Dochodzi do poważnego rozłamu u władzy. Powstają dwa zwalczające się ośrodki władzy. Zostają utworzone konkurujące ze sobą rządy, cywilny - Civgov i wojskowy - Milgov. Wkrótce dyskusje i spory polityczne przeradzają się w mała wojnę domową. W wielu miastach i stanach panuje kompletna anarchia.

W ciągu roku wojna w Europie przeradza się w serię lokalnych konfliktów. Dochodzi do licznych aktów dezercji, także wśród kadry oficerskiej. Dezerterzy osiedlają się na zajmowanych terenach i próbują organizować życie zarówno sobie, jak i ocalałej ludności cywilnej.
Powstają gospodarstwa rolne, gdzie wojsko zmusza lub zachęca ludzi do produkcji żywności w zamian za ochronę. Liczne bandy maruderów wałęsają się po całej Europie.

2000
Wiosną roku 2000 władza cywilna nie istnieje praktycznie wcale. Władzę przejmują lokalni watażkowie i to oni podejmują próbę organizacji życia na nowo.

Rok dwutysięczny to punkt startowy dla rozgrywki. Mówię o pierwszej edycji systemu, gdyż edycja druga i trzecia wprowadzały zmiany w timelinie dostosowując go do realnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce od czasów pierwszego wydania systemu. Z różnych względów pierwszoedycyjny timeline odpowiada mi najbardziej.

Realia roku 2000 to świat wymęczony pięcioletnią wojną światową. W wyniku ataków nuklearnych w wielu miejscach na świecie poziom skażenia radioaktywnego jest znacznie podniesiony. Powoduje to nie tylko skażenie terenu, ale także chorobę popromienną wśród ludzi i zwierząt. Szerzy się głód i choroby. Na 80% terytorium Europy nie istnieje żadna władza cywilna. Rozbite armie samoorganizują się, aby przetrwać. Wielu dowódców i hersztów band maruderów podejmuję próbę przywrócenia porządku i ładu publicznego. Powstają gospodarstwa rolne, ochraniane przez wojsko, w kilku miastach wznawiana jest produkacja przemysłowa. Często oddziały te są wielonarodowe. Po dawnych armiach i dywizjach pozostały tylko nazwy, które już niewiele znaczą.

Gracze wcielają się w żołnierzy, którzy brali udział w wojnie. W świetle założeń systemu są to Amerykanie, którzy próbują wrócić do domu. Jak wspomniałem w pierwszym poście wraz z ludźmi, którymi kiedyś grałem toczyliśmy kampanię po różnych stronach i w różnych miejscach Europy i świata.

Proponuję następujące scenariusze do rozegrania:
- Wolne Miasto Kraków - seria oficjalnych przygód, gdzie BG to z amerykańskiej 5 Dywizji Zmechanizowanej. Dywizja ta wraz innymi siłami NATO została rozbita przez wojska radzieckie w bitwie o Kalisz. BG jako jedni z nielicznych ocalałych próbują przeżyć na wrogim terenie. Szansą na to może okazać się dotarcie do Krakowa. Według plotek miasto zostało przejęte przez 8 Dywizję Zmotoryzowaną Armii Krajowej. Niepotwierdzone informację mówią o tym, że w mieście panuje względny spokój. Miasto zatem wydaje się idealnym miejsce, gdzie będzie można odpocząć, zdobyć zaopatrzenie, a także informację o lokalizacji przyjaznych oddziałów.
- Ruiny Warszawy - moja własna wariacja na bazie oficjalnego dodatku o tym właśnie tytule.
Warszawa jest miastem kompletnie zniszczony. Stolica Polski było jednym z pierwszych celów na liście atomowych ataków NATO. Obecnie miastem rządzą maruderzy sprzyjający ZSRR. Mimo zniszczeń Warszawa jest swego rodzaju skarbcem sprzętu i zaopatrzenia. Skażenie nadal występuje, ale nie jest tak duże jak w pierwszych miesiącach po wybuchu bomb.
BG wcielają się w członków niewielkiego oddziału niepodległościowej partyzantki, ew. Amerykanów, których celem (przynajmniej na początku) jest odbicie pewnego oficera.
- Operacja Valentina - w Hiszpanii zostaje utworzony międzynarodowy oddział specjalny NATO. Drogą morską zostaje on wysłany do Rumunii, gdzie ma znajdować się radziecki naukowiec, który prosi o azyl . Ma on ponoć informacje ważne dla przebiegu wojny. Przygoda to szpiegowsko militarystyczna podróż przez Europę spustoszoną przez III WŚ.

Jestem oczywiście otwarty na sugestie i pomysły.
 
__________________
>>> Wstań i walcz z Koronasocjalizmem <<<
Nie wierzę w ani jedno hasło na ich barykadach
Illuminati! You're never take control! You can take my heartbeat, but you can't break my soul!

Ostatnio edytowane przez PeeWee : 28-07-2019 o 17:45. Powód: literówki
PeeWee jest offline