Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-12-2019, 20:24   #22
Brilchan
 
Brilchan's Avatar
 
Reputacja: 1 Brilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputacjęBrilchan ma wspaniałą reputację
Johan Watherman Mój drogi współformowiczu zachowujesz się bardzo nieukulturalnienie stosując argumenty AdPersonam w dyskusji która nie dotyczy mojej osoby po kolej:

1. Temat ten powstał ponieważ osoba zajmująca się działem rekrutacji imić Wysłannik pilnuje żeby rekrutacje nie wychodziły po za swoją rolę i prosi żeby w przypadkach odchodzenia od tematu zakładać wątki dyskusyjne taki jak ten. Miałem podobną sytuacje w rekrutacji do D&D ale agresywna reakcje zniechęciła mnie do dyskusji.

Zostałem skrytykowany za wyrażenie mojej opinii w pierwszym poście więc wziąłem to sobie do serca znalazłem źródła na poparcie moich opinii i je podsumowałem aby zostać skrytykowanym za korzystanie ze źródeł na poparcie swoich tez

Cytat:
Brzmi jak schizofrenia, nie? Sądzę, że wszyscy tutaj są raczej zdrowi.
Brzmi jak obrażanie ludzi z poważnymi chorobami psychicznymi a to raczej nie kulturalne nie sądzisz ?

Cytat:
Aby dyskutować to warto mieć z kim. Jak sam przyznajesz, brak ci wiedzy. Formuła dyskusji z wyszarzanymi z neta opiami wtórej Ty tylko szukasz lejnych wypowiedzi z neta jest tak absurdalna w swej istocie, że idąc w tym samym tonie mogę ściągnąć do działu inną osobę która Upiora nie zna prawie ale się spodobał, i to ona będzie szukała w sieci cudzych przemyśleń jako argumentów za. I tak sobie "pogadacie" wrzucając cudze sondy i z wkładem własnym ograniczonym do przekopywania sieci. Bzdura, prawda?
Nie bzdurą jest twój obecny odpis bo podsumowałem "lejne wypowiedzi z internetu" w kilku słowach jeżeli ktoś nie ma chęci/ochoty/ sił itp się przez nie "przekopywać". We fragmentach które tak uczynnie "pozwoliłeś sobie uciąć" to właśnie owe argumenty wyrażone moimi słowami.

Podparłem te przykłady słowami Roberta Danski faceta który współtworzył Upiora OK 2 i półgodzinny wywiad to długo ale czy 10-15 minutowy filmik to lejność ? Nauczono mnie że należy podawać źródła z których się korzysta nikogo nie zmuszam żeby wszystko to przejrzał ale nie będę grał w każdy system. Korzystam z recenzji pisanych i w formie vlogów oraz z czytania/oglądania/słuchania sesji w internecie.

W momencie kiedy sam współtwórca przyznaje że:

System był na tyle niepopularny że w pewnym momencie pozwolili mu robić co chce. Ergo System nie był popularny źle się sprzedawał stąd go zakończono na drugiej edycji.

Cytat:
Dobrze, a co w Upiorze lubi się? Chyba wszystko Skomplikowany, metafizyczny świat jest z pewnością koncepcją o tyle fajną co ryzykowną. Dla wielu trudno znaleźć punkt zaczepienia gdy sporo rozgrywki dzieje się w metafizycznej krainie która poza shadowlands nie ma jednoznacznego związku z rzeczywistością którą znamy. Ale to jest piękne!
Widzisz ty to widzisz jako coś pięknego Danski w wywiadzie widział to jako błąd jaki widział w tym systemie udzielając wywiadu to "zbyt dużo stopnie oddzielenia od rzeczywistości " tz. Wampir to nasz normalny świat tylko z wampirami, wilkołak to nasz normalny świat tylko z wilkołakami, Mag to nasz świat z magią. Upiór to umierasz jest osobny świat w którym są Upiory ten świat jest gdzieś w kącie kosmologii. To mogło zniechęcić wiele osób.

Po za tym, nie wiem co mam niby tutaj zrobić wpierw była do mnie uwaga że nie ma co dyskutować z moimi opiniami. Kiedy przytaczam fakty podpierając je źródłami też jest źle ? Rozumiem że jedynym moim wyjściem jest zgodzić się z tobą że to wspaniały system którego nikt nie powinien krytykować?

Po zrobieniu wyszukiwania dalej dochodzę do wniosku że to najmniej ciekawy system ze Starego Świata Mroku z wieloma ambicjami i funkcjonujący jako ciekawe dzieło sztuki którego najlepsze pomysły zostały twórczo zremiksowane w innych systemach.

Cytat:
(...)natomiast wampiry są wyrwane z cyklu. Po śmierci czeka je kompleta anihilacja.
Lordowie Czaszek z Sabatu zdają się temu przeczyć. Resztki klanu Cappadocian uwięzione przez ich Przedpotopowca w ramach wielkiej czystki chociaż tu można by się spierać że użyli Mortis aby uciec ze Skinlands. Inne wampirze moce też zdają się temu przeczyć wysoki poziom Nadwrażliwości pozwala na doświadczenia po za ciałem. W opisie Przemiany w mgłę wprost napisano że w Dark Ages uważano to za dowód posiadania duszy przez wampiry.
Diabolizacja też wydaje się być argumentem za posiadaniem duszy przez wampiry skoro silniejsze jednostki potrafią przejmować ciała. Do tego cała sytuacja z Tremere przejmującym ciała Geriatrixa wsadzając jego dusze do lustra.

Osobiście stawiałbym że wyjaśnieniem potęgi Otchłani / Obliviona jest wiele śmierci wampirów które miały unikalne predyspozycje aby zostać Upiorami ale że większość miała niskie człowieczeństwo jak choćby masowo przemieniane Łopatgołowych przez Sabat to większość takich wampirów od razu zasilało armię Babci.

Cytat:
Napisał PeeWee Zobacz post
Rodzina Wschodu też się u nas niestety nie przyjęła. A co by nie mówić, to jest to fascynujący świat zupełnie inny od europejskiego wampira.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Zaświaty w Upiorze, to nie tylko europejskie mity, symbole i odniesienia. W Zaświatach mamy wiele królestw, które oddają wyobrażenie różnych kultur na życie pośmiertne.
Mamy więc Królestwo Gliny, czyli Australię z niemal całkowitym pustkowiem skrytym, gdzieś w odmętach Nawałnicy.
Jest Bush of Ghosts, czyli odpowiednik Afryki. Jest Jadeitowe Królestwo, czyli cała Azja z cesarzem, który marzył o nieśmiertelności i przygotował sobie za życia armię z którą podbił Zaświaty i teraz rządzi niepodzielnie w tamtym rejonie.
Królestwo Obsydianu, to z kolei Ameryka Środkowa i tutaj na scenę wchodzi cały panteon Majów, Olmeków i innych ludów z tamtego rejonu.
I na koniec najstarsze Piaskowe Królestwo, czyli Egipt w którym przebywa Set i Ozyrys. Tutaj można budować i prowadzić kroniki w których będą liczne nawiązania do Wampira i Maga.

Do tego oczywiście można sobie stworzyć własne królestwa nawiązujące do różnych mitologii i wierzeń. Spektrum możliwości przeogromne.

Ale przecież Wraith jest niegrywalny, nudny i wszyscy taplają się w emocjonalnych fekaliach.
Rodziny Wschodu to kolejny przykład systemu który lepiej rozwinął core concept Upiora niż Upiór. Niestety jest to też kolejny przykład "uroczego rasizmu" White Wolfa z lat 90tych zawsze trochę mnie denerwowały te Splaty Japońskie czy Afrykańskie warianty "ras". Wiem że chcieli okazać szacunek mitom innych kultur ale najczęściej wychodziły im kulawe "stworki" jak "wampirzy cyganie złodzieje" z wczesnych edycji. Intencja była zacna ale w dziewięciu na dziesięć przypadków wychodziło z tego Culture Appropration

Trochę raziło mnie to że trafiało się tam ze względów geograficznych a nie poczucie przynależności do danej kultury

Podobnie odbieram pomysł z Odległymi Królestwami których większość min. królestwo Azteków zostało pochłonięte co jest trochę strzelaniem sobie w stopę choć nie problem zmienić to we własnej kampanii.

Zresztą sporo problemów Rodzin Wschodu i regionalnych dodatków wynikało z mody na egzotykę w latach 90tych sporo miejsca trzeba było zużyć na tłumaczenie mitologii bo w tamtych latach nie było dojścia do źródeł zamiast budować świat. Znów pomysł dobry (Ciekawszy od Upiora IMHO) wykonanie średnie które zawsze można sobie poprawić jeżeli komuś chce się bawić w poprawianie niedoróbek.

Dochodzę do wniosku że mój główny problem z Upiorem jest to że to system o godzeniu się ze śmiercią i rozważaniach na jej temat. Mam wrażenie że po prostu nie zgadzam się z filozofią tego systemu stąd o wiele bardziej przekonuje mnie Geist który jest bardziej o świętowaniu życia czy inne systemy które przeszczepiły pomysły z Upiora i lepiej je dopracowały.

Wersja Jubileuszowa systemu usunęła to skupienie na Soulforging jako głównym straszaku na graczy dając alternatywę co było jednym z moich problemów z tym systemem.

Mimo to wciąż jestem zdania że Wraith to raczej ciekawe kurjozum kapsłuła swoich czasów którą doceniam raczej jako dzieło sztuki które podziwiam za ambicje Ikara niż system w który chciałbym grać skoro mam wiele bardziej dopracowanych alternatyw.

Chyba że chciałbym poprowadzić albo zagrać w sesje Kruka, Nawiedzony Dom gdzie BG są domem czy Ghost Busters wtedy Wraitha brać w ciemno bo ma najlepszy zestaw narzędzi pod te trzy typy rozgrywki.

Cytat:
Napisał Slan Zobacz post
Wraith nie jest aż tak mroczny, choć trochę usiłuje chwycić za wiele srok za ogon, zwłaszcza cień by pasował do maga.
Geit jak geist, teoretycznie można grać duchami w chodzie, choć ich los może być wcale nie lepszy niż wraithów mimo braku Hierarchi czającej się za plecami.
Chyba było coś takiego w Second Sight o ile mnie nie myli?

I tak Upiór cierpi na tym że zamknęli go na 2 edycji ma też sporo naleciałości /wad lat 90tych np. Egzotykę Edginess "to jest gra dla dorosłych nie DDki cukierkowe" które zupełnie zagłuszyły opcje lekkiej wersji kampanii i stworzyły czarną legendę systemu w który nikt nie chce grać.

Wersja Jubileuszowa naprawiła część tych problemów ale większość z nich byłaby trudna albo niemożliwa w naprawie bo są skazami u podstaw tego systemu stąd łatwiej wybrać jakąś alternatywę których mamy sporo .
 

Ostatnio edytowane przez Brilchan : 05-12-2019 o 20:36.
Brilchan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem