Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-03-2020, 18:37   #22
traveller
 
traveller's Avatar
 
Reputacja: 1 traveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputację
To ja tylko dorzucę swoje trzy grosze...
Oglądając LOtR-a czy Hobbita nigdy nie rzuciło mi się w oczy jakoś jakby Elfy były w jakimś stopniu wzorowane na kulturach Azjatyckich, ale...

Wydaje mi się, że zamysłem scenarzystów i Jacksona było tutaj nakreślenie odrębności kulturowej, tak aby wyróżniały się na tle innych ras Śródziemia. Możliwe, że sposób przedstawienia Elfów wynika z tego, że po trochu wzięto z kultur odrębnych od Europejskich. Imo Rivendell nie zostało zbudowane na bazie azjatyckich stylów architektonicznego budownictwa. Na bazie ówczesnych/średniowiecznych kultur Europejskich zapewne oparto Gondor i Rohan. Doszukiwanie się czegoś stricte orientalnego/azjatyckiego w sposobie przedstawienia Elfów w filmach Jacksona jest w moim odczuciu dość naciągane, ale to ciekawa teoria. Rzeczywiście zakrzywione miecze, niektóre modele łuków czy spięte długie włosy u mężczyzn mogą tutaj dawać jakieś skojarzenia, ale nie jest tego aż tak dużo. Elfy są dumne, dostojne, wyważone w emocjach, honorowe, więc wydaje mi się, że zbieżności mogą być tu przypadkowe z powodów o których piszę wyżej.

W każdym razie mamy tu trochę to co zrobił Sapkowski mówiąc, że mogą istnieć czarnoskóre Elfy w Wiedźminie bo on nie wykluczył tego wprost w swoich książkach. Pewnie nie brał tego pod uwagę, ale nie będzie krytykował skoro mu za to płacą.
 
__________________
"Tak, zabiłem Rzepę." - Col Frost 26.11.2021
Even a stoped clock is right twice a day
traveller jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem