Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-08-2020, 06:36   #9
Dhratlach
 
Dhratlach's Avatar
 
Reputacja: 1 Dhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputację
Agilulf pokiwał powoli głową.
- Dziękuję Bracia w wierze za wasze słowa. Przyznam, że też w mych rozmyślaniach widziałem nas w rozwidleniu rzeki... lecz miejsce to bardziej na potężne miasto zaopatrzeniowe niż pierwszą siedzibę, co to dałaby nam szybkie schronienie. Z tego ino powodu obrać tej drogi nie mogłem, a z podtopieniami sprawa i wały należałoby wznieść, a drwa dość daleko i przez rzekę przeprawić trza, gdyż na wschodzie tereny śmiertelne i pod pieczą wroga bezsprzecznie władane.

- Tegoż, jeno to miejsce gdzie stoim zdaje się być miłe naszej misji. Bóg nam je dał, byśmy jako nasz przystanek i przyczółek obrali w drodze na wysokie wzgórza. Czy sam Mojżesz kiedy misję od Pana naszego Boga Ojca otrzymał, nie udał się w drogę okrężną, ludy wrogie bijąc, by dopiero po ich rozgromieniu osiąść w obiecanej ziemi świętej? Tak i my powinniśmy krok po kroku zbliżać się do miejsca, gdzie nie pospolity kasztel, a potężny zamek symbol potęgi Boga i wielkie opiekuńcze skrzydło nad wszelkim życiem dobrego serca tych ziem stanąć powinien.

- Czy to wzgórze gdzie teraz jesteśmy w świetle miłym Ojcu, nie jest miłe waszym sercom? Studnię wykopać nie będzie problemem, a żywność, aż sama się prosi by ją zebrać wśród tych łąk i mięso oraz skóry z pasących się zwierząt zdjąć. Wzgórze daje nam widok na okolicę, a drwa do budowy drewnianych umocnień co to szybko postawimy blisko są i pod dostatkiem, a rzeka na wschodzie oddziela nas od wroga.

- Zaiste, wiedzcie, że myśląc iż poganie to lud prymitywny i na sztuce wojennej się nie znający, mylicie się. Są wśród nich szamani i kapłani ich bóstw, są też i ich wodzowie. Albowiem oto często posłuszni podszeptom Szatana są, a niejeden z nich i duszę mu sprzedał z władzę. Jak inaczej tłumaczyć ich krwiożerczość i plugawe obrządki? Pamiętajcie też, iż moce piekielne wielkie są i nawet Diabeł, naszego wszechpotężnego i wszechwiedzącego Pana na próbę wystawił i zmysły przyćmił gdy oskarżenie na Hioba rzucił. Nie dajcie się mocom diabelskim bracia i czyńmy jak święci, czyńmy jak Mojżesz gdy przez czterdzieści lat szli drogą ku ziemi obiecanej. Z pokorą i wytrwałością, krok po kroku ku upragnionemu celowi, albowiem gdzie pośpiech, tam szatana śmiech. Gdyż czort piekielny, diabeł oskarżycielem jest, a Bóg w swej nieskończonej miłości, oraz nadziei i wierze w człowieka gotów tym co wierze pysznej szatanowi pozwolić czynić swoje dzieło, by wiarę człowieka sprawdzić. Czy wasza wiara bracia jest czysta, Hiobowa? Czy będzie gdy na skałach wysokich śmierć i zniszczenie pogańskiego imiona miotu po nas przyjdzie? Wszak bóg nie bał się zgładzić wszystkich i wszystko odebrać prócz życia swego najwierniejszego ze sług.

Skinął głową meisterowi Andreasowi.
- Wdzięczność moją masz dobry człowieku, albowiem światło rzuciłeś na obawy moje. Teraz pewność ino mam, że przeczucia moje i myśli co do przyszłego, choć pierwszego i niegodnego Boga, miejsca dla kasztelu Domu Zakonu naszego słuszne są.

Spojrzał jeszcze na braci.
- Mawiacie, że poganie na sztuce wojennej się nie znają, lecz prawda jest taka, że własną mają i to my nie znamy się na ich sztuce, nie oni na naszej. To my jesteśmy gośćmi nieproszonymi w tych stronach, a wielu wśród pogan słowa gościnności z rzadka używa. To my musimy się dostosować i szybko działać, albowiem wróg nasz prawdzie naszego Pana, Miłości Świata się opierają z krwią na rękach i ustach. Nam jest działać szybko, albowiem wiedzcie, że niedługo przybędą jeśli nie postawimy wał ziemnych, palisad i wierzy drewnianej, by z kusz ich razić nim zbliżą się do nas. Im dłużej bezbronni, bez miejsca do schronienia będziemy, tym pewniej i częściej najeżdżać nas będą gotowi nas zgładzić i a ciała splugawić, by nie zaznały łaski zmartwychwstania. Tegoż tutaj, gdzie nam przyszło widzieć dobrze okolicę, a gdzie do wszystkiego nam blisko i szybko bezpieczeństwo zyskamy stanąć kasztelem drewnianym powinniśmy i ciągle go rozbudowując, by i schronienie przyszłym osadnikom i zbrojnym zapewnić. Dzięki temu, kolejne kasztele i osady powstaną, a nasza droga u szczytu wędrówki będzie potężna kasztela godna Pan którą teraz sobieście upatrzyli.
 

Ostatnio edytowane przez Dhratlach : 26-08-2020 o 18:38.
Dhratlach jest offline