Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-12-2020, 21:25   #32
Micas
 
Micas's Avatar
 
Reputacja: 1 Micas ma wyłączoną reputację
Lightbulb Ponadprzeciętne 8/7.

DZIEJE INDII
Polityka - Pomocnik Historyczny





Wydawnictwo: Polityka
Data wydania: 3/2017
Ilość stron: 178
ISSN: 2391-7717
Gatunek: czasopismo historyczno-kulturowe

Kolejny wymysł Polityki przefrunął mi przez ręce. I tym razem jestem nim całkiem usatysfakcjonowany. Rzecz, jak sama nazwa wskazuje, traktuje o Indiach - a po prawdzie, szerzej i dokładnie: o dziejach całego subkontynentu.

Pismo jest zbiorem artykułów pisanych przez szereg autorów, w większości wybitnych znawców tematyki. Tekst został podzielony także na pełne artykuły oraz na tzw. "Detale", czyli krótkie teksty poupychane tu i ówdzie - i o ile są one wartościowe, to już chwilami są powciskane na tych stronach w taki sposób, że można się zamotać będąc nieuważnym. Tu akurat można to było zrobić lepiej, czyli bardziej przejrzyście.

Tematyka brnie z grubsza "działami" i chronologicznie - od głębokiej starożytności, opisu języków, dychotomii Arjowie-Drawidowie oraz religijnych kultów (w tym: nurtów hinduizmu czy takich tradycji jak dźinizm czy buddyzm), poprzez opis społeczeństwa kastowego, archeologię, sztukę i inne elementy kultury. Rdzeń książki opisuje nieco dalszą, bardziej okrzepłą historię Półwyspu Indyjskiego - od podboju Indii Północnych przez muzułmanów i koleje losu sułtantatów w Delhi i na płaskowyżu Dekan, poprzez stawiającą im opór drawidyjską siłę miasta-państwa Widźajanagara, epokę Wielkich Mogołów i ich cesarstwa, konfederację maracką z Maharasztry, wreszcie stopniowe zajęcie subkontynentu przez Kompanię Wschodnioindyjską / Imperium Brytyjskie. Zwieńczenie przypada na drogę ku niepodległości, wyznaczoną m.in. przez Mahatmę Gandhiego; rozpad British Raj na niepodległe Indie, Pakistan, Sikkim i Bhutan, sporo polityki zewnętrznej i wewnętrznej, w tym przemian w induskim społeczeństwie oraz krwawej rywalizacji Indii i Pakistanu (m.in. o prowincje Dźammu i Kaśmir, czy wojna o niepodległość Bangladeszu). Tu i ówdzie przemycane są także kolejne, bliższe dzisiejszym czasom aspekty kulturowe.

Poziom artykułów jest różny, ale wciąż poczytny. Ostatni artykuł, "Co dalej z Indiami", choć porusza ważką tematykę i obfituje w trafne spostrzeżenia, to jednak wydaje się być przesadzony. Autor np. porównuje partię premiera Narendry Modiego, BJP, z PiSem - trochę to niesmaczne. Reszta artykułu trochę wygładza tą gafę.

Zdecydowanie mogę polecić to wydanie.


Ocena: 9/10
 
__________________
Dorosłość to ściema dla dzieci.
Micas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem