Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-05-2021, 08:18   #35
Bardiel
Interlokutor-Degenerat
 
Bardiel's Avatar
 
Reputacja: 1 Bardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputację
Witam ponownie.

Minęło ponad półtorej miesiąca od ostatniej aktualizacji, choć nie był to czas próżnowania. Sporo czytałem o historii broni z okresu późnego średniowiecza, aby zachowywać odpowiedni "klimat" i oczywiście było dużo kombinowania z systemem - więcej niż z początku zakładałem.
Utworzyłem zupełnie nową listę broni, do której musiałem lekko przebudować system działania ataku i nakładane efekty.

Lista zmian dostępna tutaj:

1) Uściśliłem we wstępie, że używany oręż będzie charakterystyczny dla późnego średniowiecza, zamiast ogólnie średniowiecza

2) Usunąłem Atak z zaskoczenia i wszystko co z nim związane

3) Usunąłem dotychczasowy podział broni i to całe rozróżnianie ze względu na to, na tamto, na siamto. Od teraz będzie funkcjonować lista broni z konkretnymi statystykami oraz przypisanymi do nich cechami.

4) Zmniejszyłem ilość broni, jakie może mieć ze sobą postać z czterech do trzech (bez tarczy) i z trzech do dwóch (z tarczą). Dałem jednak zastrzeżenie, że puginał można nosić zawsze, niezależnie od tego limitu.

5) Zwiększenie maksymalnych wartości powierzchni oraz wytrzymałości pancerza/tarcz do 15. Tylko bronie z cechą "precyzyjna" mogą ominąć pancerze o PP > 9. Tylko bronie z cechą "obuchowa" mogą ominąć pancerze o WT > 9.

6) Nie ma już sztywnego podziału, że bronie obuchowe powodują ogłuszenie/złamanie, tnące krwawienie, precyzyjne przebicie itd.
Ważny będzie rodzaj ataku. Pchnięcie będzie wywoływać przebicie, zaś uderzenie ogłuszenie/złamanie z dodatkową szansą na wywołanie krwawienia.

7) Powróciłem do wykonywania obu testów na raz - najpierw na ominięcie pancerza, potem na przebicie. W innym wypadku część broni nie byłaby przydatna. Nie trzeba już więc deklarować taktyki czy się chce omijać czy przebijać.

8) Dodałem zasadę odnośnie narzucania zasięgu:
Pierwsza tura jest wyjątkowa: jeśli jedna z postaci dysponuje bronią o dalekim zasięgu, zaś druga nie, wtedy zawsze może ona narzucić daleki dystans - bez potrzeby wykonywania testu (ale tylko w pierwszej turze).

9) Gracz będzie deklarować rodzaj ataku, na jaki się decyduje - uderzenie lub pchnięcie.
Uderzenie wywołuje Złamanie lub Ogłuszenie. Przy Uderzeniu największe znaczenie ma Siła i Moc (SM), Cięcie oraz Uderzenie. Uderzenie może również wywołać Krwawienie.
Aby wykonać uderzenie, dzierżona broń musi posiadać co najmniej 1 punkt Uderzenia lub Cięcia.
Pchnięcie wywołuje Przebicie Ciała. Przy Pchnięciu największe znaczenie ma Precyzja i Spryt (PS) oraz Pchnięcie.
Aby wykonać pchnięcie, dzierżona broń musi posiadać co najmniej 1 punkt Pchnięcia.

10) Obniżyłem o 1 punkty trafień za celowanie w rękę i nogę.

11) Usunąłem narastający bonus zwększający szansę na trafienie wraz z każdym kolejnym nietrafieniem. Podobnie uczyniłem z walką o zasięg - komplikowało to zanadto rozgrywkę.

12) Zmienione wzory na przebicie lub ominięcie pancerza. Różnią się tym, że doliczają się teraz do nich parametry z broni: cięcie, uderzenie, pchnięcie.

Test na ominięcie pancerza - broń biała (uderzenie):
Atak: [(PS) x k4] + (specjalizacja x k4)
kontra
Obrona: (PP x k4)
[jeśli atakujący uzyska wyższy wynik, niż broniący - trafienie zaliczone]

Test na ominięcie pancerza - broń biała (pchnięcie):
Atak: [(PS + Pchnięcie) x k4] + (specjalizacja x k4)
kontra
Obrona: (PP x k4)
[jeśli atakujący uzyska wyższy wynik, niż broniący - trafienie zaliczone]

Test na przebicie pancerza - broń biała:
Atak (WT przeciwnika < 8): [(SM + Cięcie/Pchnięcie + Uderzenie) x k4] + (specjalizacja x k4)
Atak (WT przeciwnika > 7): [(SM + Uderzenie) x k4] + (specjalizacja x k4)
kontra
Obrona: (WT x k4)
[jeśli atakujący uzyska wyższy wynik, niż broniący - trafienie zaliczone]


13) Uściśliłem, że Atak wręcz / Atak tarczą nie może omijać ani przebijać pancerzy o PP / WT > 9.

14) Niektórych broni można używać w różnych wariantach (np. wariant półmiecza) - gracz musi zadeklarować wariant na początku tury (razem z decyzją której broni będzie używać).

15) Dodałem parę nowych umiejętności:
- wirtuoz szermierki
- atak niedźwiedzia
- atak kota
- atak żmii

16) Precyzja i Spryt zwiększa szansę na ucieczkę przed chwytem zapaśniczym przeciwnika (zamiast ZTW - jak było dotychczas).

17) Usunąłem zasadę, że nie można korzystać z umiejętności specjalnej dwie tury pod rząd.

18) Usunąłem test na rozpoznanie akcji przeciwnika.



Małe plany na najbliższą przyszłość:
- lepsze zbalansowanie statystyk broni obecnych na liście
- stworzenie listy tarcz
- określenie zasad działania cechy "Miotanie" - obecnie puste

Większy plan na najbliższą przyszłość:
- stworzenie systemu cen broni oraz wykupywania statystyk

Chętnych do walki testowej proszę o deklarację w temacie.
 
Bardiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem