Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-09-2021, 15:03   #5
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
- Ogólnie to myślę, że robienie drobiazgowego planu twierdzy mija się z celem. No ale skoro pytasz o opinię...


@Kanaliza

- Mowa o zaawansowanej cywilizacji mającej wprawę w projektowaniu swoich podziemnych miast. Na pewno pomyśleliby o czymś tak niezbędnym jak odprowadzanie ścieków. Za wzór proponuję tutaj wziać starożytnych Rzymian, ich akwedukty, kanały i inne takie. Proponowałbym tutaj po prostu system kanałów. Latryny są dobre ale na względnie małe społeczności. Co prawda Vietkong w swoich podziemnych osadach i tunelach właśnie miał takie latryny czyli wielkie dzbany zakopane w ziemi do jakich się załatwiano a jak się wypełniły to po prostu zakopywano je na miejscu. Ale to nie było zbyt efektywne, raczej z konieczności tak robiono no i dość prymitywne. Myślę, że rasa architektów i kamieniarzy jakie budowała swoje miasta z takim rozmachem stać by ich było na porządne i funkcjonalne kanały. Zwłąszcza, że ludzie ponoć sporo się wzorują na krasiach a w wielkich miastach kanały mają to pewnie i krasie by mieli takie coś u siebie.


@Wentylacja

- Ja nie kojarzę technicznych detali. Ale same kanały powietrzne są dość mało efektywne. Dlatego w starożytności i średniowieczu kopalnie były dość płytkie. Bodajże do kilku metrów w głąb jeśli czegoś nie pomieszałem. Po prostu ciąg powietrza sam z siebie jest zbyt słaby aby zapewnić odpowiednią wentylację na kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset metrów. A sądząc po warhammerowych obrazkach to te podziemne miasta to jednak są dość głębokie. A liczna populacja potrzebuje swobodnej wymiany tlenu. Podobnie jak te każde źródło ognia. Więc musiałyby być pewnie jakieś mechanizmy wspierające tą wentylację. Jakieś maszyny parowe albo poruszane podziemnymi strumieniami, czy nawet wiatraki na powierzchni co by zapewniały energię tym systemom wentylacji.



@Woda

- Wody w podziemiach jest zawsze za dużo. To problem techniczny wszelkich podziemnych budowli jak choćby kopalń czy metra. Woda się zawsze przesiąka i zbiera w najniższym punkcie. Więc to wieczna walka z jej odprowadzaniem i uszczelinianiem takich konstrukcji aby się nie przesiąkała. Myślę więc, że u krasiów to by był podobny problem.


---


- Ale to takie moje ogólne przemyślenia przez kalkę z naszego reala. Nie sądzę aby autorzy Warhammera przejmowali się takimi detalami projektując jakieś rasy krasiów czy inne detale tego świata
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem