Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-09-2021, 19:49   #8
Gladin
 
Gladin's Avatar
 
Reputacja: 1 Gladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputację
Dzięki za wpisy. Pchnęły mnie one w stronę zaopatrzenia krasnoludzkich tuneli w roślinność (mchy, grzyby inne), które będą dostarczać tlenu. Na ile to realne nie będę wnikał, ale rozwiąże mi problem. Sztuczna wentylacja w opuszczonej twierdzy by się nie sprawdziła (druga sprawa, że w opuszczonej twierdzy nie będzie tysięcy krasnoludów, więc mała grupka poszukiwaczy dałaby radę).

To mnie natchnęło również żeby kwestię nieczystości ogarnąć przy pomocy roślinności i zwierząt (owadów).

O ile miasta takie jak Nuln mają swoje kanały, to jednak są one raczej jednopoziomowe. W przypadku wielopoziomowych twierdz kransoludzkich dodatkowe kanały sanitarne tworzą problem w zapewnieniu ich obronności (tak samo jak szyby wentylacyjne i inne). Im więcej kanałów technologicznych tym większa szansa, że ktoś niespodziewanie przez nie zaatakuje.

Co do wody. Wydaje mi się, że woda gromadzi się tam, gdzie jest styk warstwy przepuszczalnej gleby i nieprzepuszczalnej. To, że gdzieś w kopalniach gromadzi się woda to raczej efekt istnienia warstwy przepuszczalnej. Twierdze krasnoludzkie wyobrażam sobie jako wykute w skale i tam woda jedynie może przedostawać się z powierzchni (a nie od spodu).

Co do przykładu kopalń, to w Polsce większość kopalni kojarzy mi się położonych poza terenami górskimi, więc ich realia byłyby inne.

Co do odprowadzenia nieczystości na zewnątrz, to przy twierdzy wgryzionej głęboko w skałę, odprowadzenie na zewnątrz znowu wymagałoby dłuuuugiegoo tunelu, co generuje problem z utrzymaniem drożności oraz stwarza możliwość inwazji w ten sposób.

Każdy z was oczywiście ma swoją wizję i jako MG może ją wdrażać. Dzięki waszym postom zawsze coś mi do głowy przychodzi (niekoniecznie to, co sami piszecie, ale pomysł rodzi pomysł).

A i w moim scenariuszy właśnie te techniczne detale będą odgrywać istotną rolę (bardziej, niż zwykłe miejsca w twierdzy). Dlatego o nie dopytuję i grzebię się w tym
 
Gladin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem