Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-10-2021, 21:59   #5
Ribaldo
Bradiaga Mamidlany
 
Ribaldo's Avatar
 
Reputacja: 1 Ribaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputacjęRibaldo ma wspaniałą reputację
Prehistoria to jak dla mnie bardzo interesujący temat, tak historycznie, filozoficznie, jak i fantastycznie.
Z jakiś względów jest on bardzo skąpo eksplorowany przez popkulturę i rpgi.
To coś jak kazus, szeroko rozumianej słowiańszczyzny. Z jednej strony to wielce fascynujący świat, pełen tajemnic, ukrytych znaczeń i symboli. Nasz świat! Jednak z jakiegoś powodu o wiele lepiej sprzedaje się anglosaska mitologia.

Temat prehistorii można ugryźć na wiele sposobów. Czy to bazując na współczesnej wiedzy, czy na odkryciach, które zmieniały postrzeganie tamtej epoki, czy na czystej fantazji.
Jak dla mnie ważne, żeby mieć pomysł, wizję tego świat.

W końcu neandertalczycy, mogli równie dobrze rywalizować z homo sapiens o prymat, jak i być sojusznikami w walce z kimś groźniejszym, bardziej agresywnym. Mogli oni być eksterminowani przez homo sapiens, jaki i wyginąć w skutek jakieś choroby.

Inaczej będzie wyglądał świat, gdy będziemy bazować na europejskim kontynencie, a inaczej, gdy przeniesiemy akcje do Australii, czy obecnej Ameryki północnej.

Możemy dołożyć wątki fantastyczne lub trzymać się stricte materialistycznego podejścia rodem z Marksa. Możemy mieszać filozofię, kreować wątki kulturowe, tworzyć nowe gatunki/rasy, czy bawić się elementami religijnymi i spirytualistycznymi.
Możliwości jest multum i właśnie, to jest wielce fascynujące.

Dla mnie najistotniejsze jest to być mieć wizję i pomysł na prehistoryczny świat. Nie jesteśmy w stanie dokładnie, ani nawet w przybliżeniu opisać jak wyglądało wtedy życie, ale możemy puścić wodzę fantazji i stworzyć własną wizję takiego świat.

Jeżeli taka wizja będzie ciekawa i spójna, nie musi być przy tym precyzyjna i opracowana w każdym calu, to na pewno może ona liczyć na moje zainteresowanie.

Jeżeli chodzi o stricte systemy rpg, które poruszały ten temat to mamy, poza wymienionym wyżej GURP-em:
- Land of Og - na poły humorystyczny system, gdzie nie można używać słów
- Paleomythic RPG
- Hillfolk - w pewnym stopniu;
- Würm
- Cavemaster RPG - z bardzo specyficzną mechaniką. Nigdy nie testowałem, ale z opisu wygląda ciekawie.

Z dzieł popkultury warto wymienić jeszcze
- komiks Franka Frazetta " Neanderthal"
- film "Klan niedźwiedzia jaskiniowego" z 86. Nie jest to dzieło wybitne,ale w klimacie.
- "Człowiek z lodowca" z roku 1984
- "AO Ostatni Neandertalczyk" 2010
 
__________________
I never sleep, cause sleep is the cousin of death

Ostatnio edytowane przez Ribaldo : 16-10-2021 o 22:14.
Ribaldo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem