Wątek: Klimat
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-09-2007, 17:55   #7
Discordia
 
Discordia's Avatar
 
Reputacja: 1 Discordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodzeDiscordia jest na bardzo dobrej drodze
Darken, zadajesz trudne pytania :]
Moim zdaniem klimat jest zawsze, jak pogoda. Jednak dla każdego klimat jest czymś innym. Tworzą go te same czynniki ale odbierane subiektywnie. Tak samo stwierdzenie, że klimat jest świetny lub do bani jest kwestią subiektywnej oceny. Nie dyskutuje się przecież o gustach. Więc jeśli dla jednych sesja, w której zarzynamy wszystko co się da i tłuczemy PDeki jest klimatyczna, równie dobrze dla innych klimatyczną będzie ta, gdzie bohater musi rzucić kością żeby zrobić najprostszą rzecz (rozpalenie ognia). Oba nie są moimi klimatami ale są czyimiś. Wystarczy rozejrzeć się po forum lub konwentach.
Przykładowo, klimat jaki tworzy gry oparta tylko i wyłącznie na mechanice i testach jest nie dla mnie. Ja wolę sesje oparte bardziej na storytellingu, gdzie mechanika jest używana tylko wtedy, kiedy jej potrzeba. Jednak oba te typy grania mają swoje klimaty i swoich zwolenników. W każdym typie gry są gracze nastawieni na różne cele, np. eksplorację ziem, pogłębianie psychiki bohatera czy zabijanie wszystkiego co się rusza. I oni wszyscy mogą odnaleźć się w tej samej sesji. To nie jest wykluczone. Oni i MG tworzą klimat w PBFach. Poza tym muzyka i zdjęcia obecne w postach. W realu prócz tych elementów są jeszcze inne, jak pora dnia, pomieszczenie w którym się gra, oświetlenie, rekwizyty itp. itd. Tak samo jak język, którym posługuje się MG jest elementem klimatu. Czy jak kto woli atmosfery.
Dlatego można powiedzieć, że klimat występuje zawsze. Bo zawsze mamy MG, graczy oraz przynajmniej część z tych elementów, które wymieniłam.
A dlatego, że w niektórych przypadkach nie potrafimy zdobyć się na obiektywizm uważamy, że w niektórych sesja czy systemach nie ma klimatu. Prawda jest taka, że klimat jest, tylko nam nie odpowiada.

A są systemy, które większość z graczy, jeśli nie każdy, określiłaby mianem klimatycznego? Albo całkowicie pozbawionego klimatu?
 
__________________
Discordia (łac. niezgoda) - bogini zamętu, niezgody i chaosu.

P.S. Ja tylko wykonuję swój zawód. Di.
Discordia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem