Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-12-2021, 19:49   #1
Gladin
 
Gladin's Avatar
 
Reputacja: 1 Gladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputację
Gobliny - Philip Reeve

Odbierając ostatnio z biblioteki, dział młodzieżowy, książki dla córki wpadła mi w oko okładka książki Gobliny autorstwa Philipa Reeve.
Jako że darzę sympatią te pocieszne stworki w wydaniu z przymrużeniem oka, a grafika na okładce sugerowała coś takiego, dorzuciłem ją do „koszyka".
Oko przykuła też plakietka podpisana jako The Times, jakoby książka była połączeniem Pratchetta i Tolkiena. Trochę mnie to kusiło, a trochę odpychało od książki, uznając to za tani chwyt reklamowy.

Co do samej książki - ani to Pratchett ani Tolkien, ale jest sympatyczna. I słusznie znajduje się w dziale młodzieżowym biblioteki, bo tak właśnie ją odebrałem - jako skierowaną do dzieci. Zresztą od razu ją mojemu 8 letniemu synowi podsunąłem do czytania. Wydaje mi się, że bardzo fajnie wprowadza w świat fantasy bez nadmiaru zła, mordu i różnych popapranych klimatów. Równocześnie nie kreuje bohaterów w błyszczących zbrojach, którzy są zawsze dobrzy i tych drugich, zawsze złych.

Czemu o tym piszę? Bo sądzę, że też macie dzieci w odpowiednim wieku (albo będziecie wkrótce mieć). I pewnie będziecie chcieli, aby tak jak wy, poczuli zew RPG. I może przekonacie się, że zupełnie nie wiadomo dlaczego, nie interesują ich te książki, które czytaliście, bo są nowsze, z ładniejszymi okładkami i wymagające mniej wysiłku w czytaniu. a „Gobliny" mają i ładną okładkę i lekki styl, a do tego trzymają klimat.
 
Gladin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem