Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-01-2022, 13:29   #2
Johan Watherman
Moderator
 
Johan Watherman's Avatar
 
Reputacja: 1 Johan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputację
Jak powiedział kiedyś Trzewiczek, każdy Polak ma swoją własną autorkę.
Z rzeczy na szybko które mogę Ci radzić, to tak:
  • Poszukaj artykułów o projektowaniu RPG. W sieci jest tego całkiem sporo, nawet jeśli angielski jest przeszkodzą, znajdziesz trochę polskojęzycznych źródeł.
  • Mechaniki RPG mogą być licencjonowane co znaczy, że często całości lub części nie możesz użyć wcale lub komercyjnie. Zbadaj temat z Warhammerem. Zdaję sobie sprawę, że sprawdzenie tego może nie być łatwe. Sam kilka lat temu dopiero dowiedziałem się, że mechanika WoD podlega dość restrykcyjnej licencji. Taki przykład.
  • Najlepiej użyj jednej z wielu gotowych, darmowych mechanik.
  • Niezależnie jakiej mechaniki użyjesz, dobrze jest pewne kluczowe ciągi rzutów policzyć w ramach rachunku prawdopodobieństwa. Są to kalkulacje na poziomie szkolnym.
  • Potrzebujesz beta-testerów. Zarówno od mechaniki, jak i uniwersum, przy czym głownie pod mechanikę.
  • Tworząc system, nie twórz treści, jaką tworzyłbyś jako MG. Twórz pomysły, plany ramowe i schematy dla MG. Konkretne wydarzenia, postacie, miejsce zostaw na przygody. Tworzysz świat, nie metaplot.
  • Ustal dokładne, żelazne ramy kiedy system będzie skończony i się ich trzymaj. Inaczej projekt będzie ci rosnąć w nieskończoność.
  • Ograniczaj się. Dopracuj mniejszą bazę, rzuć hasłem, zostaw resztę na dodatki. Za duży zakres doprowadzi do tego, że systemu nigdy nie skończysz.
  • Zastanów się co wnosi twój system, jakie są jego zalety, jakie wady. Czy jest potrzeba go tworzyć?
  • Potrzebujesz zostać grafikiem albo pozyskać grafika. Ludzie to wzrokowcy. Parę ilustracji im się przyda, nawet biedne, płatne i darmowe (w koszcie 1 euro ci mniej) dodatki do systemów d20 mają ilustracje. Musisz mieć też dobry layout.
  • Nie wrzucaj do systemu wszystkich pomysłów jakie masz. W tym punkcie nie chodzi o objętość, ale spójność świata. Inaczej będzie bałagan.
To tak z grubsza, pewnie jeszcze o kilku, może nawet kilkunastu rzeczach zapomniałem.
 
__________________
Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura.
Johan Watherman jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem