Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-03-2022, 14:41   #5
Kal_Torak
 
Reputacja: 1 Kal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputacjęKal_Torak ma wspaniałą reputację
W grach RPG zakłada się istnienie specjalnego cennika, który istnieje tylko dla postaci graczy, i każdy "npc" dostrzega taki napis nad głową bohatera gracza ("Gracz") i wtedy wie, że dla tego gościa istnieje specjalny cennik, głównie oparty o wyśrubowane ceny broni i pancerza, czy innych przydatnych rzeczy do "walki i bohaterowania". Tak to z grubsza wygląda, bo cenniki w grach RPG praktycznie nigdy nie mają ani krztyny sensu ;D. Dlatego dla "drobnicy" w zasadzie wystarczy wymyślać na bieżąco jakieś ceny, ew. skorzystać z jakiegoś cennika z sieci, który i tak prawdopodobnie będzie miał dokładnie tyle samo sensu, co wymyślanie własnych cen na bieżąco ;D. Stąd jeśli opierasz się na oficjalnym cenniku nie warto sobie tym zawracać głowy.

Drugą oczywiście opcją jest spróbowanie stworzenia "wiarygodnego cennika". Tyle, że to tytaniczna praca na miarę pracy doktorskiej i wymaga sięgnięcia po źródła, a to wymaga przede wszystkim bardzo dużo cierpliwości. Wykształcenie historyczne trochę pomaga, ale też bez przesady ;D. Z uwagi na zainteresowanie trochę przy tym dłubałem, tak bardziej dla siebie.

Ale ogólnie temat związany z cenami, cechami, handlem i płacami jest mega interesujący i może warto ten temat pociągnąć, od chociażby w ramach ciekawostek.

A poniżej zarzucę moją wersja uporządowanego systemu monetarnego Imperium. Dopiero po tym i określeniu specyficznych założeń historycznych i ekonomicznych uwarunkowań Starego Świata, przeszedłem do budowy cennika ;D.


Cytat:
Złota Korona - jednostka obrachunkowa, nie posiadająca desygnatu materialnego
- Głównym celem istnienia tej jednostki jest ustanowienie stałego systemu monetarnego, wobec którego można by zdefiniować wszystkie inne rodzaje pieniędzy (do prowadzenia handlu międzynarodowego)
- Drugim powodem jest ułatwienie prowadzenia wszelkich rachunków, obliczeń finansowych i dokumentów fiskalnych.
- Złota Korona stanowi ekwiwalent w srebrze równy jednostce złota : 1 złota korona = 30 szylingów
- Tą samą wartość ma tileański floren, do którego stosunku srebra i złota odnoszą się wszystkie pozostałe narody na kontynencie Starego Świata. Tileański floren w odróżnieniu od złotej korony istnieje faktycznie jako rzeczywista moneta wykorzystywana w wielkich transakcjach handlowych.

Komentarz:
Złota korona nie istnieje w obiegu jako moneta fizyczna, a jedynie obrachunkowa. Człowiek liczy w złotych koronach, ale myśli i wypłaca w szylingach np. mówi się "ten wół kosztuje 3 złote korony, ale wypłaca 90 szylingów".


Srebrny Szyling - podstawową jednostka monetarna dostępna w obiegu.
- Niewielka masa równa 2 gramom
- Zawartość srebra w stosunku do wagi to niespełna połowa - 0,8 grama
- Moneta używana w średnich i większych transakcjach.
- Srebrny Szyling składa się z: 1 sz = 18 pensów.
- Szyling posiada monety grubsze: dwojak = 2 sz, trojak = 3 sz, szóstak = 6 sz


Pens (popularnie zwany groszem, a w języku klasycznym znany pod określeniem "denar") - najpowszechniejsza jednostka monetarna dostępna w obiegu.
- To bardzo drobna moneta ważąca 0,35 grama.
- Zawartość srebra to przeciętnie zaledwie 0,037 grama
- 18 p = 1 sz
- Pens posiada monety grubsze: Ternar = 3 pensy, Sexnar = 6 pensów

Komentarz:
Klasztory i świątynie prowadzą swoje księgi rachunkowe w denarach. Określeniem denar posługują się najczęściej osoby duchowne. Dla grubszej monety przyjęły się odpowiedniki z języka klasycznego: ternar i sexnar.



Obol (popularnie zwany miedziakiem lub ćwierć-groszówką albo ćwierć-pensówką) - moneta obiegowa używana przez gmin i biedotę.
- Moneta ta nie zawiera srebra i nie jest akceptowana przy większych i średnich transakcjach.
- 1 p = 4 obole
- Obola jest wstanie zastąpić grosz podzielony na cztery lub dwie części, stąd popularne określenie ćwierć-pensówki.


Imperiał, zwany też Gryfem - obiegowa złota moneta istniejąca w Imperium.
- Duża moneta o wadze 3,5 grama
- Zawartość złota w monecie to 23,5 karata
- Równowartość imperiała to: 1 im = 50 szylingów
- Moneta bardzo rzadka z uwagi na bardzo niewielkie zasoby złota występujące w Imperium. Pełni głównie rolę reprezentacyjną cesarskiej władzy.

Komentarz:
Posiadanie takiej monety przez człowieka z gminu będzie wręcz podejrzane i może skończyć się zatrzymaniem. Moneta spotykana na cesarskim dworze w Altdorfie i czasem używana w niektórych specyficznych transakcjach przez Książąt-Elektorów. W transakcjach międzynarodowych i dużych przedsięwzięciach handlowych stosuje się tileańskiego złotego florena.



Grzywna - jednostka rachunkowa wykorzystywana do rozliczeń przez władze.
- Grzywna = 48 szylingom
- Grzywna dzieli się na: Wiardunek = 12 szylingów oraz Skojec = 2 szylingi
- Wykorzystywana do określania i dokumentowania kar pieniężnych, opłat, podatków itd.
 

Ostatnio edytowane przez Kal_Torak : 20-03-2022 o 15:03.
Kal_Torak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem