Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-09-2007, 08:39   #29
Fanael
 
Fanael's Avatar
 
Reputacja: 1 Fanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodzeFanael jest na bardzo dobrej drodze
Miejsce samo w sobie nigdy nie zbuduje klimatu, choćby był to gotycki kościół, albo cmentarz. Powiem więcej - im mniej klimatyczne miejsce, tym więcej odgrywania postaci. Jeżeli miejsce samo z siebie tworzy dobre podwaliny atmosfery, to gracze podświadomie odpuszczają trochę - gramy w szlacheckim dworku, to mogę trochę słabiej odgrywać postać - przecież mamy wielki rekwizyt tworzący klimat. Pewnie fajnie jest od czasu do czasu zagrać w jakimś nietypowym miejscu, ale tak jak już ktoś powiedział na zasadzie jednorazowego wypadu.
Grałem i prowadziłem w różnych miejscach - od knajp po ruiny zamku w Chęcinach. Wniosek jest taki, że gracze najlepiej wczuwają się w postać w domu, na wygodnych fotelach, kiedy nie muszą się rozglądać dookoła. Budowanie klimatu to dzieło w trzech czwartych narratora, reszta należy do graczy. To taka cicha kooperacja, żeby wszystkim było jak najlepiej. Bujdą jest jakoby nie dało się poprowadzić horroru w biały dzień. Da się, wcale nie jest to trudniejsze, wymaga po prostu innego podejścia. To tak samo jak w filmie - można zrobić mrożące krew w żyłach dzieło nie pokazując w zasadzie nocy do samego końca. W przypadku Wampira (bo z własnego doświadczenia) należy pamiętać na przykład o tym, że jest to naturalne środowisko tych istot - sama noc ich nie przerazi. To nie zdjęcie budynku czy nawet granie w nich ma wzbudzić nastrój niepokoju - to ma robić narrator. Opis, opis i jeszcze raz opis. Owszem fajnie jest czasami zagrać w knajpie, na dworze, w lesie, ale samo miejsce nigdy nie stworzy klimatu odpowiedniego do grania.
 
__________________
Księciu nigdy nie powinno brakować powodów, by złamać daną obietnicę.
Fanael jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem