Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-05-2022, 11:45   #21
Wired
 
Wired's Avatar
 
Reputacja: 1 Wired nie jest za bardzo znany
Alex, o których podręcznikach mówisz? Chętnie nadrobię
Może jakiegoś do 2ed nie widziałem, ale w podstawce jest jedynie pół strony o Tilei na 237 stronie i tam nie ma nic takiego o czym piszesz. Podali info o walczących ze sobą miastach-państwach zbudowanych na elfich ruinach, braku inwazji Chaosu czy innego wspólnego wroga który by ich jednoczył, wspomnienie o obecności Skavenblight i fakcie że przeciętny mieszkaniec nie ma o nim pojęcia, kupcach i najemnikach sprawujących władzę, Mieście Piratów i w sumie tyle.
W Zbrojowni Starego Świata jest opisana tileańska pika i jak nią walczono (zbyt długa by atakować kogoś obok Ciebie) - czyli w sumie to nie greccy hoplici a macedońscy pezetajrowie uzbrojeni w sarysy czyli kolejne (po Tylos) nawiązanie do czasów hellenistycznych w okolicy śmierci Aleksandra Wielkiego i terenów dalej na wschód od Włoch.


Anyway w 2ed nie widzę nic o tym o czym piszesz, czerpiasz info z innej wersji?
W 1ed (aż z ciekawości poszukałem bo mam) Tileańczycy są opisani jako ciemnoskórzy handlarze o czarnych włosach, wypisz wymaluj Tylos z czasów Aleksandra Wielkiego bo to rejony Półwyspu Arabskiego.

Z opisu miast z 1ed:
Luccini - ruiny wielkiego starożytnego portu z ciemnego nieznanego kamienia większe niż obecne miasto, prawdopodobnie po elfach, miejscowi twierdzą że nawiedzone, m.in. stąd wielka świątynia Morra, dobre konie i żyzna gleba (półwysep arabski za Aleksandra Wielkiego, konie imo to nawiązanie do koni arabskiej krwi)
Miragllano - opis z wyspami i kanałami pasuje nawet do Wenecji z tym dodatkiem że mowa o barkach, a nie gondolach a obok są okropne bagna, nie jest jednak różowo bo woda pitna i wiele innych rzeczy jest kupowane od "watersellers".
Remas - opis potęgi rybacko-żeglarskiej, naturalnie ufortyfikowanej, możliwe że coś na kształt greckiego Pireus ale pewnie wiele takich było w naszych czasach i zakładam że i Włosi mieli coś w podobnie.
Sartosa - "miasto piratów", nie kojarzę zakątka piratów u Włochów, kojarzę za to taki w starożytności na wschód od nich i na północ od półwyspu arabskiego, Cylicja zajmowała się głównie piractwem do czasu otrzymania wpierdolu od Rzymian/Pompejusza.
Tabaro - "miasto syren" z opowieścią o dziwnych istotach co gnieździły się na klifach i powodowały erozję co sprawiło że zamiast obok lądu elfy wyrzeźbiły miasto pod nim tworząc wielkie jaskinie połączone wodą niczym podziemną katedrę. Syrena to w greckiej mitologii pół kobieta pół ptak, nazwa/historia miasta nawiązuje do greckiego rozumienia tego słowa, ale samo miasto mi się nie kojarzy z podobnym w naszym świecie, choć pewnie takie przystanie w jaskiniach dla statków istniały.

Nie mogę teraz znaleźć ale w 2ed jest też chyba gdzieś wzmianka kogoś z Nuln jak mówi że Tielańczycy twierdzą że od nich pochodzi cywilizacja na Starym Świecie - imo nawiązanie do greków jako starożytnej kolebki kultury i sztuki, ale może to moja nadinterpretacja, bo nie znam wpływu innych kultur na dzisiejsze czasy tak dobrze jak starożytnej Grecji.

Z tego wszystkiego jedynie 1ed opis Miragllano kojarzy mi się z Włochami/Wenecją, ale możliwe że takie miasto było też gdzieś bardziej na wschód, w końcu wysepek obok Grecji sporo.

Całościowo opis z 1 edycji bardziej mi pasuje do epoki hellenistycznej. No ale to dygresja odnośnie tego czemu mi się bardziej z Grecją/Macedonią kojarzyło, bo jak rozumiem dla nas wykładnią jest na pierwszym miejscu opis z Spears of Maiden, a nie 1 edycja, czy 2ga gdzie w sumie opisu tyle co brak
 

Ostatnio edytowane przez Wired : 15-05-2022 o 12:10.
Wired jest offline