Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-05-2022, 21:14   #28
Alex Tyler
Młot na erpegowców
 
Alex Tyler's Avatar
 
Reputacja: 1 Alex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputacjęAlex Tyler ma wspaniałą reputację
@Wired "napinałeś" się, bo wziąłeś się nagle do obszernego udowadniania jakiejś totalnie fringe teorii, która nie ma sensu z punktu widzenia prostoty i całości dizajnu uniwersum.

W Tilei widać też drobne inspiracje hiszpańskie (np. nazwa Tobaro) i karaibskie (Sartosa mocno przypomina klimatem Tortugę). Mogą być więc mniejsze smaczki z całego basenu morza śródziemnomorskiego i okolic. Ale to nic dziwnego, skoro to fantasy, a nie 1:1 historyczna kopia (stąd piszę o pseudo Włochach). Podobnie w Imperium w północnych prowincjach mamy silne elementy słowiańskie, ale nikt rozsądny nie twierdzi, że Ostland czy Ostermark to taka Polska, Litwa lub Białoruś (bo one mają odzwierciedlenie w Kislevie). Stąd core Tilei to pulpowe Włochy średniowieczno-wczesnorenesansowe, a Imperium to pseudo HRE.

Tutaj mamy jeden z obrazków przedstawiających mieszkańca Tobaro w towarzystwie tamtejszych wojaków i słynnego księcia Pigallo:

Źródło: WFRP Companion do 2e.
Żaden żołnierz w tle nie wygląda na hoplitę czy pezetajra, tak samo typ z przodu nie nosi chitonu. Po rozpisce profesji najemnika z KZ (wiedzówki i język) również można by przypuszczać, że domyślny pochodzi z Tilei, a zatem ilustracja najprawdopodobniej przedstawia Tileańską najemniczkę.
A tutaj zdaje się Kadet z tileańskiej Akademii Aquili w Luccini.

Źródło: Shades of Empire do 2e.

Pika nie ma być charakterystyczna dla kraju, tylko dla epoki, która ma być reprezentowana. Czyli późne średniowiecze i wczesny renesans (w przypadku Tilei — we Włoszech). W uniwersum balista i kusza wywodzą się z Tilei i tamtejsi najemnicy to często kusznicy, więc nietrudno skojarzyć ich z genueńskimi kusznikami z analogicznej do kopiowanej epoki. Niemal wszystkie tileańskie toponimy, czy imiona i nazwiska (np. Enzo Moretti, Nicolas de Lampedusa, Liguardi Millangilo, Cristo Carranzanno) w podręcznikach są włoskie lub quasiwłoskie. W Zbrojowni na 13 str. i w Rycerzach Gralla na 34 str. wspomniane są "słynne wolne kompanie kondotierów". Co wskazuje, że jest to coś reprezentatywnego dla danego kraju. Nic konkretnego nie wskazuje, że miasta-państwa w Tilei mają coś z polis, są to typowe księstwa (Tobaro) albo republiki (Remas) jak we wczesnorenesansowych Włoszech. Większość księstw to księstwa kupieckie (Army Book: Dogs of War str. 73) co kolejnym silnym jest nawiązaniem do tamtejszych klimatów. Takich detali jest mnóstwo, ale trzeba by dużo grzebać po podręcznikach. Bo jak napisałam: są to mocno porozrzucane fragmenty. Nie ma żadnego oficjalnego dodatku, ani przygody w Tilei. Mimo wszystko wspomniany wizerunek zdaje się dość spójny, a przede wszystkim intuicyjny, czyli taki jak niemal cała geografia starego świata (państwa o podobnych ustrojach, języku, ulokowaniu na mapie i kiepsko przeniesione z bardzo analogicznych epok historycznych).



Cytat:
Napisał Aro
Alex, że jednak nie, ale mam nadzieję że chociaż poczytasz nas w wolnej chwili i będziesz dopingować.
Niewykluczone Czasami w pracy mi się nudzi i zerkam na LI A dobrych sesji do lektury wbrew pozorom nie jest aż tak dużo.
 
__________________
„Everything that lives is designed to end. We are perpetually trapped in a never-ending spiral of life and death. Is this a curse? Or some kind of punishment? I often think about the god who blessed us with this cryptic puzzle... and wonder if we'll ever get the chance to kill him”.

Ostatnio edytowane przez Alex Tyler : 15-05-2022 o 22:54.
Alex Tyler jest offline