Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-08-2022, 15:37   #3
Nuada
 
Nuada's Avatar
 
Reputacja: 1 Nuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputacjęNuada ma wspaniałą reputację
Mechanika Miasta Mgły

Zacznę od tego, że w tym systemie sama gra, to rozmowa, budowanie opowieści. W sumie przy naszej grze to dość oczywiste, bo w pbf-y gra się zupełnie inaczej niż klasycznie przy stole. Mamy mniej metagry, mniej omawiania pewnych rzecz z pozycji graczy, a nie postaci i co najważniejsze, te dyskusje sę mocno oddzielone od samej właściwej sesji.

Ani to dobrze, ani źle. Po prostu taka specyfika formuły w jakiej jesteśmy.

W związku z tym na pewno nie wszystkie narzędzie, jakie daje system zostaną wykorzystane, a niektóre na pewno będą modyfikowane lub pojawią się niejako naturalnie, jak choćby opisy codziennego życia postaci, czy wewnętrznych przemyśleń. W pbf-e to zasadniczo norma, w tym systemie jest to pewne novum i dodatkowa zasada.

To, co ważna, o ile nie najważniejsze, to fakt, że to tylko wy jako gracze wykonujecie rzuty i wy macie wpływ na scenę, gdy chcecie podjąć jakieś działanie.
Sprawia to, że trzeba się przestawić z takiego klasycznego myślenia i grania, że to rzut rządzi daną sytuacją.
Trochę to paradoksalne rzecz jasne, bo gdy mamy wykonać rzut kośćmi to jego wynik odpowiada za status podjętych działań.

I tak i nie.

Miasto Mgły, to filmowa konwencja i jako gracze jesteście także w pewien sposób odpowiedzialni za przebieg fabuły. Nie chodzi mi oczywiście o to, że wasze działania determinują to jak reaguje świat. Gdy podejmujecie jakieś działanie, to musicie myśleć o tym, jak dana scena mogłaby się rozgrywać w jakimś filmie lub serialu, aby to wyglądało atrakcyjnie i rzecz jasna w miarę możliwości wplatając w to wasze motywy tak Logosu, jak i Mythoi.

Wiem, że może to brzmieć z lekka niezrozumiale i trącić jakimś absurdem. Myślę jednak, ze wszystko wyjdzie w praniu i szybko połapiecie o co chodzi.

Podejmując jakieś działanie ważne zatem, aby nie tylko określić co konkretnie chcecie zrobić, ale też jaki efekt przez to chcecie uzyskać dla waszej postaci, dla waszej grupy i dla swojego Mythoi lub Tożsamości.

___
Dobra dość tego teoretycznego bełkotu. Przejdźmy do sedna.

Mechanika Miasta Mgły zasadza się na tzw Ruchach/Moves. Wykonanie ruchu polega na opisaniu działania, którego podejmuje się wasza postać. Następnie wskazujecie z jakich Mocy, tagów korzystacie. Następnie wykonujecie rzut 2k6 i dodajecie do niego tyle liczbę tagów z których skorzystaliście i ewentualnie odejmujecie tagi lub statusy, które wam w tym zadaniu przeszkadzają (przeważnie określa je MG lub inny gracz lub po prostu sama sytuacja lub właściwości miejsca). Wynik 7 i więcej oznacza powodzenie. Z tym, że 7-9 to sukces z komplikacjami, a 10 i więcej, to pełny sukces
Wynik 1-6 oznacza oczywiście porażkę i pozwala MG skorzystać ze swoich Ruchów, by utrudnić życie BG. Może też na przykład zdecydować, że dane działanie się udało, ale okupione będzie jakimś utrudnieniem, bądź Statusem.

Efekt rzutu 2k6+Moc
1-6 - porażka/MG zyskuje dodatkowy Ruch dla siebie;
7-9 - sukces z konsekwencjami;
10-12 - pełen sukces;
12+ - sukces spektakularny;


Niektóre Ruchy, mają też jasno określone konsekwencje lub definiują, co się stanie przy konkretnym wyniku.
Nie będę ich tu teraz opisywał. Pojawi się to, gdy będziemy mieli konkretną sytuację

Można korzystać z tych samych tagów Mocy i Statusów, o ile sytuacja nie uległa zmianie. Niektóre Ruchy też bywają ze sobą powiązane i wynik jednego wpływa na szansę powodzenia innego.

Za przeciwników i działania NPC-ów się nie rzuca. MG ma do dyspozycji pewne Ruchy tzw. Ruchy Miękkie i Twarde i to nimi operuje, by reagować postaciami niezależnymi.

____
Istnieje osiem podstawowych Ruchów i są to:
- Zmiana zasad gry - czyli kiedy korzystasz z Mocy, by pomoc swojej ekipie lub by przeszkodzić przeciwnikom;
- Przekonaj - czyli kiedy używasz swoich Mocy, by kogoś do czegoś przekonać, zagrozić mu lub nakłonić do zrobienia czegoś;
- Zmierz się z zagrożeniem - czyli kiedy używasz swoich umiejętności, aby uniknąć nadchodzące uderzenia, uniknąć obrażeń lub by oprzeć się negatywnym wpływom;
- Stań w szranki - czyli kiedy używasz swoich umiejętności, aby pokonać ktoś lub coś w bezpośredniej walce lub konfrontacji o kontrolę nad czymś lub zdobycie czegoś lub osiągnięcie jakiegoś celu;
- Wal z całych sił - czyli kiedy używasz całej potęgi swojej mocy, by kogoś powstrzymać lub zranić;
- Zbadaj - czyli kiedy używasz swoich mocy, by zdobyć cenne informacje lub odpowiedzi na swoje pytania;
Tutaj znajduje się taki, jakby dodatkowych ruch, zawarty w tym głównym.
Nazywa się to - Spójrz poprzez Mgłę - i używa się go kiedy powołujesz się na swój Mit, by ujrzeć rzeczy takimi jakimi są.
- Działaj skrycie - czyli kiedy używasz swoich zdolności, by działać skrycie, potajemnie, bez zwracania na siebie uwagi;
- Podejmij ryzyko - czyli kiedy wykonujesz odważne, ryzykowne lub wręcz głupi wyczyn

____
Oprócz tego są tzw. Ruchy Filmowe. I są to:
- monolog - jeden z graczy na początku sesji przemawia w imieniu swojego bohatera nadając tym samym rozgrywce pewien określony charakter i pokazując wewnętrzne myśli postaci. W naszym przypadku rzecz kompletnie nieużyteczna, a raczej coś wykorzystywanego powszechnie.
- flashback - raz na sesję, każdy z graczy ma prawo powołać się na jakieś wydarzenie z przeszłości swojej postaci, które w jakiś sposób będzie wspierać jego aktualne działania;
- montaż - znowu rzecz taka trochę naturalna dla pbf-u, czyli szybkie przedstawienie pewnych określonych działań rozłożonych w czasie, które dzieją się pomiędzy główną akcją. Mogą to być codzienna praca, odpoczynek, czy też rekonwalescencja po jakiś tragicznych wydarzeniach, szukanie odpowiedzi dotyczących swojego Mitu lub Tożsamości, przygotowania do kolejnej akcji, zbieranie informacji lub sprzętu.
- rozmowa przy napisach końcowych - kolejny Ruch, który w przypadku pbf-ów jest powszechny, czyli ukazanie na koniec sesji przemyślenia postaci, jak i graczy na temat wydarzeń jakie miały miejsce.

____
Oprócz Ruchów istnieją też tzw. Momenty Dramatyczne.
Życie riftera, nawet tego najbardziej spokojnego i statecznego wypełnionego jest właśnie takimi ważkimi chwilami, które decydują o jego dalszym życiu. To właśnie w takich momentach balansuje on na metaforycznej linie pomiędzy swoim Logosem, a Mythoi.

Za każdym razem, kiedy postać staje przed wyborem pomiędzy postępowaniem zgodnie ze swoją Tożsamością lub swoim Mitem, albo gdy w toku akcji zbliża się do poznania tajemnicy ukrytej za nimi, to przyznaje sobie punkt Skupienia. Każdy z Motywów ma trzy stopnie Skupienia i trzy stopnie Zatracenia.
Punkty Zatracenia otrzymywane są, gdy postać rezygnuje z postępowania zgodnie ze swoimi Mitem lub Tożsamością.

Gdy zdobędziecie trzy punkty Skupieni macie prawo do zdobycia dodatkowego Taga w tym konkretnym Motywie.
Gdy zdobędziecie trzy punkty Zatracenia, tracicie dany Motyw i musicie go zastąpić przeciwstawnym. Jeżeli straciliście Motyw Logosu, to musicie stworzyć nowy Motyw dla Mitu i odwrotnie.

Zatem Momenty Dramatyczne, to coś na kształt takich punktów doświadczenia z innych systemów. Z tym, że to wy jako gracze decydujecie w którym momencie jak postąpić i jaki punkt sobie przyznać. Bowiem, to wy decydujecie w jaką stronę będzie rozwijać się wasza postać.

___
To tyle podstawowych kwestii jeżeli chodzi o mechanikę.
Pewnie pojawi się wiele kwestii niejasnych lub niezrozumiałych. Nie martwcie się tym. Wszystko będziemy wyjaśniać i przekładać na mechaniczny język jeśli będzie to konieczne.

Jak widać jest to system wspierający mocno storytelling, a w nim jak widać każdy z was czuje się świetnie, więc nie powinno być problemów z opanowaniem tej prostej w sumie mechaniki.

Szczegóły zapewne wyjdą przy konkretnych akcjach.

Z zasadami będziemy się zmagać wspólnie, bo jak wspominałem na początku nigdy nie prowadziłam tego systemu na żywo i znam go tylko na tyle na ile przeczytałem w podręczniku.
 
Nuada jest offline