Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-09-2022, 12:28   #11
Avitto
Dział Fantasy
 
Reputacja: 1 Avitto ma wyłączoną reputację
Zgodnie z umową z Nuadą poniżej trochę wskazówek do tworzenia postaci. Nie wiem o nadchodzącej sesji więcej, niż ktokolwiek z Was, drodzy adresaci, ale celem przybliżenia i ułatwienia czekających Was kombinacji nad postacią, skreśliłem te kilka akapitów.

Część A

Na początek coś mocno subiektywnego - wykonałem eliminację profesji, którymi zagrać w "Augur" bym nie chciał, a te, które pozostały, przyporządkowałem do dróg, wskazanych w pierwszym poście rekrutacji. Wyszło mi z tego, że w szeregach:

1) Inkwizycji mogliby się odnaleźć: kapłan, mnich, śledczy, odpowiednio rozpisany artysta, szpieg, łowca czarownic, posłaniec, kapłan bitewny, rycerz

2) Czarnej Gwardii mogliby się odnaleźć: śledczy, szpieg, posłaniec, rycerz, żołnierz, kawalerzysta, zwiadowca

3) Stronnictwa elektorskiego mogliby się odnaleźć: prawie wszyscy dworzanie (artysta, doradca, poseł, służący, szlachcic, szpieg, zwadźca) oraz potencjalni sprzymierzeńcy w postaci uczonych (czarodziej, kapłan, medyk, prawnik, uczony), a także ochroniarz

4) Stronnictwa Manfreda mogliby się odnaleźć tylko najwytrwalsi jego przyjaciele: służący, strażnik, kupiec, szlachcic, posłaniec, woźnica, ochroniarz

6) Stronnictwa barona Heinricha, traktowanego jako zupełnie oddolna inicjatywa, mogliby się odnaleźć: służący, żołnierz, rycerz, strażnik, strażnik rzeczny, namiestnik, doradca, zarządca

Część B

Cechy, umiejętności i talenty, by dwóch łowców czarownic nie było mechanicznymi klonami.
Podręcznik pozwala na bardzo elastyczne tworzenie postaci, co chciałbym przybliżyć właśnie na przykładzie potencjalnego Inkwizytora. Zgodnie z życzeniem MG, do tej sesji należy stworzyć postać na 3 poziomie profesji. Zalecam rozpatrywanie pisanej postaci kolejnością tabel na karcie postaci, a nie kolejnością etapów zgodną z podręcznikiem.

Zakładam rasę, rozdaję punkty w atrybuty (lub inaczej cechy, bo podręcznik używa tych nazw zamiennie) - i tu już pierwsza pauza, bowiem faktycznie punktów do rozdania jest nie 100 a 115. Wstępując na wyższy poziom profesji muszę rozwinąć na poprzednim cechy na określoną w podręczniku liczbę punktów. W naszym przypadku awanse z 1. (oprawca) na 2. (łowca czarownic) i z 2. na 3. (inkwizytor) dają konieczność podniesienia cech o 15 pkt. Kluczowe jest, aby pilnować miejsca rozdania tych 15 pkt, bowiem są związane ze schematem rozwoju profesji i tylko we wskazane w schemacie cechy mogą być przyporzadkowane. By już na starcie być do przodu na przyszłych PD (koniecznych do rozwijania cech), zalecam rozważenie rozwinięcia jednej cechy o 15 pkt. z rozwinieć, zamiast rozdzielania punktów.
Innym ważnym szczegółem jest, by nie zostawiać cech takich jak: siła, wytrzymałość, siła woli o wartości bliskiej pełnej dziesiątki (np. 29). Bonusy z tych cech decydują o wielu czynnikach, warto ustalić wartość tych cech tak, by cyfra dziesiątek była możliwie najwyższa, ale niespecjalnie przejmować się cyfrą jedności.

Kolejnym punktem programu są umiejętności, które zwykle zaczynam od pierwszego poziomu profesji oznaczać na karcie postaci. Przejście z 1. na 2. poziom profesji zakłada bowiem, że 8 umiejętności wymienionych w 1 poziomie profesji musi być rozwinięte o 5 pkt. każda. Często składa się, że pojedyncze umiejętności z profesji pokryją się z umiejętnościami z rasy, co pozwoli rozwinąć je wyżej (nie na 5 a np. na 10 rozwinięć). Warto taką sytuację wykorzystać.
Ciekawiej robi się na przejściu z 2. na 3. poziom, bowiem pojawiają się kolejne umiejętności (w ilości 6 szt.) i razem z umiejetnościami z 1. poziomu profesji tworzą one pulę umiejętności, które wolno nam rozwijać. By skompletować 2. poziom profesji 8 z 14 profesyjnych umiejętności musi mieć wartość min. 10 rowinięć. Jasnym jest, że im więcej punktów uda się "zaoszczędzić" z puli rasowych, tym więcej można rozwinąć umiejetność, na jakiej bardziej nam zależy.
Dlatego, jeśli w puli rasowej zostają jakieś punkty, to te umiejętności zaznaczam jako ostatnie na karcie - bo nie udało mi się ich inaczej wykorzystać.

Podobnie jest z talentami - tylko limity inne. Do skompletowania poziomu profesji potrzebne jest wykupienie 1 talentu z danego poziomu. Jeśli potrzebne do awansu talenty dobierzemy z puli rasowej, uzyskamy większe pole manewru, dobieramy bowiem więcej talentów związanych z profesją, uzyskując większą specjalizację postaci.

Na koniec mała, ale smaczna wisienka na torcie - MG daje nam jeszcze dwa dodatkowe rozwinięcia na 3. poziomie profesji. Nie precyzuje jednak, co można rozwijać, zatem zachęcam do przejrzenia nowych, dostępnych dopiero na 3 poziomie, umiejętności profesyjnych (będzie ich 4), bo być może warto te dwa punkty włożyć właśnie tam. Będzie to jednak raczej nieekonomiczne - rozwinięcia darowane przez MG zdecydowanie opłaca się "wpakować" w najbardziej rozwiniętą cechę, mniej w najbardziej rozwiniętą umiejętność.

Ufam, że powyższe rady okażą się pomocne.

PS. Osobiście proszę o wydłużenie rekruty do 28.09 - wyjeżdżam na kilka dni odsapki bez komputera.
 
Avitto jest offline