Wątek: Słowianie RPG
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-02-2023, 11:00   #7
Gladin
 
Gladin's Avatar
 
Reputacja: 1 Gladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputacjęGladin ma wspaniałą reputację

Ostatnio przeczytałem podręcznik Arkona - stara rzecz, ale wcześniej nie miałem z nią styczności. Krótko na jej temat, nie mam weny na dłuższy opis. Ale zasygnalizuję, że coś takiego jest, gdyby ktoś szukał systemów słowiańskich.

Książka jest ładnie wydana. Solidna twarda oprawa, ładna stylizacja tła stron. Świat Słowian opisany jest ciekawie, podobają mi się fabularne wstawki. W podręcznik włożono na pewno mnóstwo pracy. Można ją też stosunkowo tanio kupić, spokojnie od 60zł da się ją ustrzelić.

Korekta jest tragiczna. Literówki, niepotrzebne słowa, fragmenty zdań, pomieszane formatowanie. Jest strasznie. Nie na tyle jednak, by mi zepsuć chęć czytania.

Przedstawiony świat dużo bardziej do mnie przemówił niż ten (opisany przeze mnie powyżej) w Słowianach. Jest tu oczywiście dużo twórczości własnej. Ale wynika to z tego, że mitologia słowiańska nie jest dobrze udokumentowana i wymaga wkładu własnego, uzupełnienia. Gdybym miał na próbę zagrać w jeden z tych dwóch systemów, to zdecydowanie na pierwszy ogień wziąłbym właśnie Arkonę.

Mechaniczna część pozostawiła we mnie mieszane uczucia. Informacje na temat mechaniki są wg mnie dość chaotycznie poumieszczane w różnych częściach. Być może przy drugim czytaniu i przy wykorzystaniu w grze będzie to lepiej wyglądać ale poczucie chaosu pozostaje. Słyszałem, że mechanika jest kiepska w praktyce. Być może poprowadzę kiedyś, aby się przekonać.

Przygoda umieszczona na końcu książki jest żenująco słaba. Niesamowicie liniowa. Co chwilę jest info, że NPC nie pozostawi graczom wyboru i tak będą musieli coś zrobić, albo w końcu i tak tu trafią, albo niezależnie od tego, co zrobią gracze, Widzący i tak przywoła demona...

Podsumowując.
Na plus wydanie ładne, opis świata ciekawy, cena przystępna, rozbudowane informacje o czarach, przedmiotach.
Na minus: słaba korekta, chaotycznie porozrzucana po podręczniku mechanika.

Edit: dla zainteresowanych, w sieci znalazłem dwa fanowskie dodatki do systemu, jeszcze się z nimi nie zapoznałem:
  • Wiec Opolan
  • Rzecz o kamieniu, liściu, piórze i mieczu
 

Ostatnio edytowane przez Gladin : 19-02-2023 o 18:29.
Gladin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem