Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-05-2023, 08:39   #3
Prince_Iktorn
 
Prince_Iktorn's Avatar
 
Reputacja: 1 Prince_Iktorn ma wyłączoną reputację
Uwaga: W poniższym krótkim opisie bazuję na moich doświadczeniach z prowadzeniem dzieciom (6 i 3 lata – na razie tylko Jagodowy Las na własnej mechanice). Na 10–latka moje wnioski mogą być nietrafione .

Generalnie oficjalne RPG Star Wars były trzy:

1. Na systemie d6, obecnie nie wydawany, ale w sieci jest mnóstwo darmowych fanowskich konwersji i uzupełnionych dokumentów. Generalnie rzuca się i sumuje dużo k6-tek, więc Twój syn może przy okazji ćwiczyć dodawanie. W sumie dość skomplikowany, dużo dodawania kostek. Tylko po angielsku.

2. Na systemie d20, też już nie wydawany, generalnie były trzy edycje odpowiadające z grubsza dnd3.0, dnd3.5 i coś w stylu proto-dnd4e. Materiałów na sieci jest sporo, z tego co mam fizycznie dobry jest zestaw startowy „Invasion of Theed”(w sensie wszystko rozpisane co i jak do prowadzenia). Plusy i minusy takie jak w dnd3-3.5, czyli poziomy itp. Do grania solo 1 poziom to za mało. Tylko po angielsku.

3. Na systemie FFG Genesys. Czyli Edge of Empire, Age of rebellion i Force and Destiny (czyli jak sprzedać trzy razy tą samą mechanikę ). System generalnie używa swoich dedykowanych kości, ale są generatory. Poza tym, Genesys (czyli taka mechanika uniwersalna) jest obecnie wydawana po polsku a konwersja materiałów z wersji angielskiej to drobiazg. Dedykowane kości mogą być problemem.

Są też nie oficjalne konwersje na systemy uniwersalne.

1. GURPS Ultra lite jest darmowy na drivethrurpg i jest to mega uproszczona wersja gurpsa, bez problemu da radę zrobić na tym Star Wars. Moim zdaniem najlepsza dla dziecka ze względu na prostotę reguł. Tylko po angielsku, ale te zasady mieszczą się na jednej stronie A4 więc nawet tłumaczenie samemu to nie problem.

2. Fate jako taki jest darmowy, ale wymaga innego podejścia do grania i prowadzenia niż inne systemy RPG. Przynajmniej mnie było bardzo ciężko ogarnąć jak w to grać, musiałem pograć na żywo z MG który znał system. Ale jak już załapałem o co chodzi to jest to super system. Jest wersja polska.

3. Basic Roleplay System lub inne z serii d100. System znany u nas z Zewu Cthulhu. Są fanowskie konwersje na Star Wars, jest darmowy quick start. System opiera się na rzutach procentowych, więc to też nauka dla dziecka. BRP jest po angielsku, ale Zew Cthulhu jest po polsku, a ok 90% systemu jest niezmienione.

4. Savage worlds to jeden z moich ulubionych systemów, ma sporo ciekawych konwersji Star Wars sam z kilku korzystałem , obecnie najlepsza jest chyba tu https://www.pegforum.com/forum/savag...n-of-star-wars. Jazda próbna do Savage Words jest darmowa, system jest też wydawany po polsku.

Podsumowując. Jak miałbym sam z tego coś polecać albo sam prowadzić dla dzieci, to albo GURPS Ultra lite albo Savage Worlds przy czym GURPS Ul będzie prostszy.


Jeśli będziesz potrzebował materiałów do d6 lub jakichś konkretnych konwersji to napisz.
 
__________________
-To, że 99% ludzi jest innego zdania niż Ty, wcale nie znaczy, że to oni mają rację.

Ostatnio edytowane przez Prince_Iktorn : 20-05-2023 o 18:33.
Prince_Iktorn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem