lastinn

lastinn (http://lastinn.info/)
-   Systemy i dyskusje historyczne (http://lastinn.info/systemy-i-dyskusje-historyczne/)
-   -   [Dzikie Pola] Bigos staropolski albo wszelkie rozmaitości szlacheckie (http://lastinn.info/systemy-i-dyskusje-historyczne/112-dzikie-pola-bigos-staropolski-albo-wszelkie-rozmaitosci-szlacheckie.html)

Adr 10-03-2013 01:01

Specem od mechaniki nie jestem. Nawet w Dzikich Polach upraszczam co się da :-) Mechanika pierwszej edycji DP była bardzo zawiła. Ale twórcy uznali mamy szlachtę wyjątkową, więc robimy unikalny system. Druga edycja DP to trochę upraszcza.

Przyznam, że nie spotkałem się ze specjalną mechaniką pod okres XVI-XVIII. Może istnieją jakieś mało znane systemy zagraniczne, trzeba by pogrzebać głębiej w sieci. Pewnie powstały systemy bazujące na powieściach Dumasa, ale czy na oryginalnej mechanice tego niestety nie wiem. Jak natknę się na coś takiego dam znać.

Stosowanie ogólnych mechanik to chyba najlepszy możliwy pomysł.

Kelly 10-03-2013 23:21

Na powieściach Dumasa bazuje 7th Sea niewątpliwie, przynajmniej w jakimś stopniu. Kiedyś także na sieci wynalazłem system bodajże Muszkieter, który był samoróbką, lecz całkiem obszerną oraz mającą solidne podstawy zdrowej sensowności. Są też chyba renesansowe dodatki do WoDa, przy czym stawiam nacisk na "chyba".

Milly 18-03-2013 18:28

Pod koniec marca ma się ukazać książka Dziwactwa i sekrety władców Polski autorstwa Iwony Kienzler. Przyznam, że wedle opisu pozycja ta może być bardzo interesująca i chętnie ją przeczytam, jak tylko wpadnie mi w łapki.

Cytat:

Osiemnastowieczny satyryk niemiecki, Georg Christoph Lichtenberg, powiedział niegdyś: Ujawniać słabostki wielkich ludzi jest obowiązkiem; pokrzepia się przez to tysiące nie szkodząc nikomu. Pod wpływem tej maksymy powstała książka Dziwactwa i sekrety władców Polski, w której przyjrzymy się skrętnie skrywanym tajemnicom, jak również zainteresowaniom i słabostkom władców naszego kraju, począwszy od Piastów, a na ostatnim naszym królu, Stanisławie Poniatowskim, kończąc.

Publikacja ujawnia spekulacje dotyczące zdrowia psychicznego niektórych przedstawicieli Piastów, jak również skrętnie skrywane sekrety naszych książąt i królów, ich preferencje seksualne oraz komplikacje małżeńskie i dynastyczne z tym związane. Poznamy zainteresowania wypełniające naszym władcom ich czas wolny oraz zajęcia, jakim oddawali się z pasją, kiedy uwolnili się do męczących obowiązków państwowych i dworskiej etykiety. Dowiemy się także, jaką rolę w ich życiu odgrywały rozkosze stołu i którzy z nich byli prawdziwymi niewolnikami mody, zasługując tym samym w oczach swych poddanych na opinię dziwaków, a którzy byli zupełnymi abnegatami w dziedzinie elegancji. Książkę zamyka rozdział poświęcony roli, jaką w życiu kolejnych władców odgrywali adepci sztuk tajemnych, czarownicy, jasnowidze, alchemicy oraz astrologowie.
źródło: Obliczakultury.pl


Adr 21-03-2013 14:30

Wilanowski Turniej Gier Sarmackich "O Buławę Króla Jana III Sobieskiego" w Muzeum Pałacu w Wilanowie


W dniach 23 marca (sobota) - 24 marca (niedziela) w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się Wilanowski Turniej Gier Sarmackich "O Buławę Króla Jana III Sobieskiego". Wstęp wolny.

Podczas konwentu odbędą się trzy turnieje.

Pierwszy, dwudniowy turniej, to Indywidualne Mistrzostwa Polski historycznego systemu figurkowego "Ogniem i Mieczem", w trakcie którego można będzie zobaczyć podczas zmagań najlepszych graczy z całej Polski. Turniej rozpoczyna się w sobotę o 10:00 i trwa do 17:15. W niedzielę kontynuacja zmagań od 10:00 do 14:15. Ogłoszenie wyników i wręczenie głównej nagrody czyli Buławy nastąpi o 15:00

Drugi, to premierowy turniej dodatku do sarmackiej gry karcianej "VETO!: Królobójstwo". Turniej ten odbędzie się w sobotę w godzinach 10:00-17:15, po czym nastąpi wręczenie nagród.

W niedzielę o 10:00 odbędzie się trzeci turniej "VETO!:Królobójstwo - The First Ones".

Przez cały czas trwania konwentu można wziąć udział w konkursie na najlepiej pomalowaną figurkę, przedstawiającą bohatera "Ogniem i Mieczem".

Inne atrakcje:
- Nauka malowania figurek - każdy może usiąść, chwycić pędzel i pomalować figurkę żołnierza z czasów Jana III Sobieskiego.
- Nauka gry w "Ogniem i Mieczem" oraz "VETO!" - widzowie będą mogli spróbować swoich sił jako dowódca XVII-wiecznych wojsk lub postarać się, by to jego frakcja polityczna obrała króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
- Pokazy rzemiosła wilanowskiego czyli "Latająca drukarnia" - dzięki rekonstruktorom usłyszycie historie listów miłosnych króla Jana III do Marysieńki, poznacie ciekawostki o drukach ulotnych z epoki oraz dowiecie się, jak wyglądała praca w dawnej drukarni.

Muzealne pokazy:
- "Polonia Militaria" - Was repliki uzbrojenia i armatury.
- "Civis Polonus" - czymże byłaby Rzeczypospolita bez obywateli. Kim byli, jak się ubierali, co jedli, jak żyli - na te i inne pytanie odpowie szlachcic, który wraz z podręcznym bagażem na nasz konwent zawita.
- "Gry Wojenne" - organizatorzy opowiedzą, jak husaria rozbiła morze Turków pod Wiedniem.

Źródło: Muzeum Pałac w Wilanowie

Adr 04-10-2013 12:48

Ciekawa strona z artykułami opartymi na źródłach Rajtarzy


Diabli nadali snapsacka... czyli rzecz o dawnych torbach Torba - Snapsack

Materiały dotyczące szermierki Szermierka

Srebrny zestaw kart, circa 1616 Karty 1616

Adr 20-12-2015 13:46

Bardzo ciekawe słuchowisko oparte na staropolskich tekstach. Trawa 45 minut. polecam

Sejm piekielny | Roman Dziewoński - NINATEKA :twisted:

Słuchowisko skomponowane jest z tekstów Mikołaja Reja – Apoftegmata i inne wirszyki i Rzeczpospolita a prawa, ale przede wszystkim Sejmu piekielnego – anonimowego zabytku literatury sarmackiej datowanego na 1622 rok. To pełna soczystych sentencji i dialogów fantastyczna rozprawa rady czartowskiej sprawowana przed obliczem samego Lucyfera, który rozesłał swoje sługi, żeby dowiedzieć się, co słychać w świecie, w tym też i w „Polscze”, a teraz oczekuje od nich szczegółowej relacji. Okazuje się, że „poczet narodów bardzo wielki” grzeszy na potęgę tak, że zawstydzony jest tym sam Książę Ciemności.

Adr 20-05-2018 02:39

Cytat:

Napisał Adr (Post 597047)
Bardzo ciekawe słuchowisko oparte na staropolskich tekstach. Trawa 45 minut. polecam

Sejm piekielny | Roman Dziewoński - NINATEKA :twisted:

Śmiem przypuszczać, że powyższy link nie działa, bo nasza "światła" władza nie lubi piekła. A szkoda bo zacne to było słuchowisko. Ale mniejsza z tym.

Trzeba mi znów chochlą w bigosie zamieszać. Rzecz świeża bo z tego roku ze stycznia. Bardzo sensownie o szabli i nadziaku.

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=01SvUAPT3do[/MEDIA]


[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=YAwauPA8Guk[/MEDIA]


No i coś o Iłży specjalnie dla pewnej pani, dopiero teraz sobie przypomniałem o tym filmie. Znasz?

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=MjhSlxMqllA[/MEDIA]

Adr 11-06-2018 02:54

Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia 22.02.2018 – 1/07/2018

Muzeum Książąt Lubomirskich do wybuchu drugiej wojny światowej funkcjonowało we Lwowie jako część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Powołane zostało do życia 25 grudnia 1823 na mocy porozumienia między hrabią Józefem Maksymilianem Ossolińskim, założycielem Zakładu Narodowego, a księciem Henrykiem Lubomirskim. Pierwszymi nabytkami Muzeum były przekazy obu fundatorów, uzupełniane w ciągu kolejnych lat licznymi darowiznami. Zgromadzony w Muzeum zbiór obrazów liczył w 1939 roku około 1500 dzieł. Znaczna część kolekcji znajduje się obecnie w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego.

Podczas wojny Muzeum Książąt Lubomirskich straciło dużą część zbiorów. „Nasza galeria stała się pewnego rodzaju beneficjentem Muzeum Książąt Lubomirskich” – mówi Igor Chomyn, kustosz Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego i kurator wystawy. „Na wystawę zostały wybrane portrety najważniejszych i najbardziej zasłużonych dla Polski osób. Ukazując różnorodność kolekcji Muzeum Lubomirskich pokazujemy też portrety przedstawicieli innych narodowości zamieszkałych w Galicji, jak również malarstwo rodzajowe i historyczne artystów polskich i europejskich”.

Wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia zorganizowana została przez Lwowską Galerię Sztuki im. B.G. Woźnickiego i prezentowana była od października 2017 do stycznia 2018 we Lwowie. „Lwowska Galeria Sztuki jest otwarta na współpracę z tak szacowną instytucją, jak Ossolineum. Świadectwem tego są wspólnie organizowane wystawy, w tym ta, poświęcona jubileuszowi 200-lecia powstania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” – mówi Igor Chomyn.

Podobne stanowisko prezentuje dyrektor Ossolineum, dr Adolf Juzwenko, który w roku obchodów 200-lecia Ossolineum wspominał: „Należę do tej grupy Polaków, która po zmianie granic w 1945 roku została pozbawiona możliwości mieszkania w swoich gniazdach rodzinnych (…). Razem z nami przeniosło się i Ossolineum”. Dodawał przy tym: „Sądzę, że odpowiedzialność za wspólne dziedzictwo kulturowe pozostające we Lwowie to polska racja stanu”. Aktualnie Muzeum Książąt Lubomirskich odtwarzane jest na wzór przedwojennej formuły w ramach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia prezentowana jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, w Auli im. M. Gębarowicza i Salach pod Kopułą. Wśród prac, na które szczególnie czekają miłośnicy sztuki, wymienić należy m.in. Portret Henryka Lubomirskiego jako Kupidyna autorstwa Angeliki Kauffmann, płótno Józefa Brandta Modlitwa w stepie i Anemony Leona Wyczółkowskiego.


Wystawa czynna:

22/02 – 1/07/2018

Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą

wtorek – sobota 10:00–18:00
niedziela 10:00–16:00

wstęp wolny

Adr 08-11-2019 23:18

Wiadomość jest świeża, dzisiejsza. Ale środowisko historyków i miłosników epoki od lat czekło na to źródło w druku.

Korespondencja wojskowa hetmana Janusza Radziwiłła, a w zasadzie pierwsza część Dariusz kancelaryjny hetmana Janusza Radziwiłła, 1649-1653

ukaże się pod koniec roku nakładem wydawnictwa Neriton.

Ponizej kilka słów o projekcie, który opracował zespół historyków z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Mirosław Nagielski, dr hab. Konrad Bobiatyński, dr Piotr Kroll, dr P. Gawron, dr K. Kossarzecki, dr D. Milewski, mgr A. Majewski.

Naukowa edycja korespondencji Janusza Radziwiłła z lat 1646-1655, kiedy to najpierw był on hetmanem polnym (1646-1653), a następnie hetmanem wielkim litewskim (1654-1655).

Najważniejsza część korespondencji J. Radziwiłła - licząca kilkaset listów - znajduje się dzisiaj w tzw. diariuszu kancelaryjnym, stanowiącym największy zachowany fragment kancelarii hetmańskiej z XVI-XVII w. W ramach projektu planowane jest również wydanie pozostałej spuścizny epistolograficznej Radziwiłła z tego okresu, znajdującej się w licznych archiwach i bibliotekach krajowych i zagranicznych.

Zamiarem zespołu jest również przygotowanie, w oparciu o spuściznę epistolograficzną Janusza Radziwiłła oraz istniejącą literaturę przedmiotu, obszernego studium poświęconego działalności polityczno-wojskowej hetmana oraz organizacji i sposobowi działania kancelarii hetmańskiej w omawianym okresie.

Praca ta pozwoli poznać przyczyny i okoliczności kryzysu Wielkiego Księstwa Litewskiego i całej Rzeczypospolitej w pierwszym okresie rządów Jana Kazimierza, kiedy to miały miejsce wojny z Kozakami, Moskwą i Szwecją (1648-1655), które wstrząsnęły fundamentami państwa. Przybliży również wydarzenia związane z polityką prowadzoną przez J. Radziwiłła, a wreszcie rzuci nowe światło na działania wojskowe prowadzone przez stronę litewską i kozacką w latach 1648-1655.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:14.

Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169