Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-12-2007, 10:02   #15
Harv
 
Harv's Avatar
 
Reputacja: 1 Harv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie coś
Sagon, to chronienie swoich młodych to zasada doboru krewniaczego - jacyś filozofowie stworzyli ten termin i twierdzą, że to tylko ma na celu zapewnienie przetrwania potomstwa, czyli przedłużenia gatunku. Jest tym jakiś sens, w sumie sam nie mogę stwierdzić czy zwierzęta są zdolne do altruizmu..

Co do tego "zła w genach" to mi się wydaje, że coś takiego istnieje i nazywa sie grzech pierworodny. To taka skaza przez którą nie robimy tego co chcemy, tylko to, co chce nasze ciało (a przynajmniej ciężej nam podjąć decyzję). Jednak uważam, że świat jest niejako zafascynowany przemocą - w końcu filmy akcji gdzie jest dużo strzelania i zabijania zarabiają najwięcej. Poza tym przemoc jest gdzieś na granicy tabu. To dodatkowo podgrzewa atmosferę o tym zjawisku. Od zawsze było tak, że mężczyźni walczyli i ciągnęło ich do tego. Inaczej czemu chociażby mamy taki chwalebny obraz wojen w pamięci (albo powstań narodowych)? No i czemu dzieci biją się na kije i bawią się zabawkowymi pistoletami, czołgami itp? Cóż.. taka jest moja teza - człowiek ma w sobie pierwiastek zła (taką naturalną, zwierzęcą predyspozycję), ale sam, jako osoba stworzona na obraz i podobieństwo Boga nie musi czynić zła.

Założyłem temat gdzie możemy przenieść dyskusję: http://lastinn.info/lastinnowy-hydep...tml#post111470

Zapraszam
 
__________________
Nie chcę ukojenia, które mogłoby mi odebrać skruchę, nie pragnę uniesień, które wbiłyby mnie w pychę. Nie wszystko, co wzniosłe, jest święte, nie wszystko co słodkie - dobre, nie wszystko co upragnione - czyste, nie wszystko co drogie - miłe Bogu.
Harv jest offline