Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-02-2008, 22:06   #10
Diriad
 
Diriad's Avatar
 
Reputacja: 1 Diriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnie
A ja uważam, że obie formy są poprawne. Co więcej, w mojej opinii zależy to między innymi od tego, jak bardzo ludzko traktować będziemy owych orków. A to zależy od masy czynników, poczynając od uniwersum, w którym się poruszamy, a kończąc na nastawieniu do nich. Bądź co bądź są to stworzenia fantastyczne i każdy patrzeć może na nie w inny sposób.

Ale może podam uzasadnienie. Jak tłumaczyła nam kiedyś polonistka, -owie jest bardziej formalne i grzecznościowe. Sama też podawała przykład komarów. Oczywiście poprawne jest "te komary", jednak dla swoich własnych celów można powiedzieć "ci komarowie". Pokazała wtedy zastosowanie tego w przemówieniu przeciwko komarom, rzecz jasna humorystycznym. Nie pamiętam go dobrze, ale opierało się na schemacie:
"O, komarowie, nie róbcie tego i tego, bo cośtam".

I na tym się opierając myślę, jak mówiłem na początku, że poprawne są obie formy. Mam nadzieję, że przedstawiłem to wystarczająco przejrzyście :P W każdym razie każdy powinien chyba zrozumieć co chciałem przekazać.
 
__________________
Et tant pis si on me dit que c'est de la folie - a partir d'aujourd'hui, je veux une autre vie!
Et tant pis si on me dit que c'est une hérésie - pour moi, la vraie vie, c'est celle que l'on choisit!
Diriad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem