Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-02-2008, 15:32   #12
TTjk
 
Reputacja: 1 TTjk nie jest za bardzo znany
To i ja się wypowiem. Po kolei.
Ciekawą odmianą byłaby książka kończąca się źle. Osobiście nie przypominam sobie żebym taką czytał. Czasami się zdarzało, że autor nieznacznie, niby od niechcenia coś tam wtrąca, że jednak parce nie było tak różowo, że ten, ta bohaterka nie skończyli dobrze.Generalnie jednak książki, które czytałem kończyły się dobrze, lub optymistycznie. Dlatego TAK, domagam się książki, która pozostawi nas(mnie) bez złudzeń, bez nadziei na lepszy los bohaterów i skończy się ŹLE. Niech to nastąpi zwłaszcza wtedy kiedy bohaterzy są tzw. wszechwiedzący, lub zakończenia są lukrowane.
Książki kończące się dobrze są u mnie mile widziane ale wtedy kiedy bohater powieści naprawdę wzbudzi moją sympatie Zaznaczam jednak, że wtedy w czasie akcji potrzebne są małe i wielkie dramaty. Mam dość lukrowanych zakończeń... Poza tym nie lobie kiedy bohater jest niezniszczalny jak np. Bond. Taka opcja tylko po bardzo dobrym wytłumaczeniu...
"O miłości" - Nie, zdecydowanie NIE. Ostatnio zastanawiam się czy nie można napisać książki w której nie występuje miłość. Najczęściej w książkach nie podoba mi się rozwinięty temat miłości. Wyjątki? No może wątek miłośći Aragorna i Arweny... Choć może to nie przemyślane przykłady
Wielkie opisy walk. To jest to co tygryski lobią najbardziej. Opis wielkich scen batalistycznych, pojedynki, pojedynki i znów opis epickich bitew i... może być tak w kółko
"Z inteligentnymi zagadkami" - jak najbardziej. Najlepsze jest uczucie podczas czytania kiedy myślisz, że coś rozwiązałeś a odpowiedź na zagadkę okazuje się być inna i ta późniejsza myśl, że autor Cię przechytrzył a rozwiązanie to ot banał. Do tego pokrętne zagadki bardzo mnie "napędzają" do dalszej lektury...
"Krótkie i treściwe" - NIE. Jeśli książka ciekawa to jak najdłuższa. Niech książki będą dłuuuugie, ale byleby nie kosztem przynudzania, wplatania kiepskich wątków itp. tylko po to żeby powieść sztucznie wydłużyć.
A co do klimatu to zaznaczyłem obydwie opcje. Chociaż nie mam akurat żadnych sprecyzowanych wymagań co do miejsca i czasu akcji. Byleby mnie książka porwała
 
__________________
"Głupcze! - wykrzyknął garbus. - Złamałeś jedną z najstarszych zasad. Najsłynniejsza to: <<Nigdy nie wdawaj się w wojnę w Azji>>, lecz tylko mniej znana głosi: <<Nigdy nie występuj przeciwko Sycylijczykowi, kiedy w grę wchodzi twoje życie.>>"
TTjk jest offline