Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-03-2008, 11:48   #11
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Odbiegliśmy nieco od głównego tematu dlatego tylko pokrótce.

Jak powtarzam - piszę o wieku XVII, gdzie jak uważam salwy regularnej piechoty powstrzymać mogły szarżę każdej kawalerii.

Co do wieku XIX potarzam przykłady można mnożyć. Ty znajdziesz za, ja przeciw, skupmy się więc lepiej na okresie historycznym o którym piszę w arcie.

Co do Kircholmu jak cytowałem kawaleria uderzyła na nadmiernie rozciągnięte szyki szwedzkie. Dalszą dyskusję proponuję wznowić jak ukaże się na forum obszerniejszy opis bitwy.

Kłuszyn - chorągwie szarżowały nawet osiem, dziewięć razy (patrz cytat).
Co do zaangażowania i postawy regimentów cudzoziemskich również polecam przeczytać podane zapisy, a z dyskusją poczekać jak w przypadku powyżej.


Co do kwestii ostatniej - no cóż ja piszę o armiach regularnych, a przy całej sympatii dla Kozaków, za taką w pełni uznać jej nie można. Właśnie dlatego że taką armią nie byli, na stepach Ukrainy stosowali szyk taboru.

Dziękuję za wszystkie opinie, ale proponuję jednak wrócić do głównego wątku, mam nadzieje że wkrótce pojawi się więcej artykułów na temat jakże w końcu pasjonującego wieku XVII.

Pozdrawiam
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 01-03-2008 o 13:31.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem