Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-03-2008, 09:12   #39
Kerm
Administrator
 
Kerm's Avatar
 
Reputacja: 1 Kerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputacjęKerm ma wspaniałą reputację
Parę uwag techniczno-różnych...

Historia
Tak jak pisał K.D. - historia tradycyjna aż do bólu Mam wrażenie, że każdy MG (ach, nie wiem czemu, na złość graczom chyba ), kocha dzieje na wskroś oryginalne, zniszczenia domu rodzinnego zdecydowanie nie lubiąc...
(Gdzieś czytałem wypowiedź w stylu: "Nie pisz, że twój dom został zniszczony, rodzina zabita, a ciebie wychował wybitny mag/złodziej/wojownik..." Warto to wziąć do serca.)
A że trudno taką wymyślić? To już jest pech każdego, kto stara się o miejsce w drużynie. (Tu trzeba, niestety, zrozumieć MG - jeśli ktoś nie jest w stanie stworzyć ciekawej historii życia, to pewnie w czasie sesji też niczym nie błyśnie...)
Są setki książek, które nie są oparte na takim schemacie. Możesz wziąć też gazetę czy usiąść przed ekranem telewizora. Jak powiadają* - życie wymyśla historie, o których nie śniło się pisarzom

* Kto tak mówi - wszyscy mówią

Opis postaci...
Bohater ma i wady, i zalety. To dobrze. Ale zawsze warto dać swemu herosowi jakąś supercharakterystyczną cechę, odróżniającą go od reszty poszukiwaczy skarbów, przygód czy zemsty Równocześnie coś, co można wykorzystać dla ubarwienia przygody (w myśl zasady - cokolwiek powiesz, MG może wykorzystać przeciwko tobie).
Brak szkoły to nie wytłumaczenie dla analfabetyzmu. Lepiej napisać "Nikt w wiosce..."
Zaciekawił mnie zapis 'Z rzadka kradnie sakiewki...'. Wślizguje się nocą do obozu? Czy mówi "Pieniądze albo życie?"
Brak mi też trochę stosunku do innych ludzi i ras. Oraz zachowania w mieście. W większości przygód te elementy (miasta, inni ludzie, inne rasy) występują.
I może coś o religii, skoro to D&D.

Wstawka literacka.
Nie spodobało mi się centrowanie tekstu. Ale to już sprawa indywidualna.
Podobnie jak 'boldowanie' dialogów. Ale ja nie w ogóle nie lubię 'boldów', o czym wie każdy, kto ze mną grał )
Parę szczegółów psujących całość:
- albo siÄ™ ocenia szansÄ™ powodzenia, albo wyszukuje siÄ™ odpowiedniego osobnika;
- strzałę wyciągnął chyba zbyt późno (mogę się mylić );
- stado uciekło, jak tylko łania oberwała; z pewnością nie czekało na pojawienie się myśliwego (to nie bizony);
- "odciął byle jak..." Doświadczony myśliwy? To pewnie miało ubarwić scenę, ale lepiej chyba podejrzeć jakąś "myśliwską" literaturę;
- "...z tym chłopakiem nie ma żartów." Tu się powinni wypowiedzieć znawcy tematu, ale nie sądzę, by przeciętny krasnolud obawiał się niezbyt silnego chłopaka Może lepiej byłoby użyć innego argumentu?

Ortów za dużo nie ma ("Wkońcu", "napewno"), ale by je wyeliminować do końca można zmusić Firefoxa (inne przeglądarki pewnie też) do dbania o te sprawy
Jest (na moje oko) za dużo przecinków.
Na stylistykę ani Word, ani żadne inne cudo nie pomoże. To już trzeba samemu

Na zakończenie.
Stworzyłem na tym forum parę kart, czego większość została przyjęta (czasem dlatego, że nie było konkurencji, czasem dlatego, że karta była dobra), ale "jam gracze jeno prosty jest" <powiedział z fałszywą skromnością>. Nigdy nie mistrzowałem i warto by było, by do moich uwag odniósł się ktoś z doświadczonych (wielkich ) mistrzów.
 

Ostatnio edytowane przez Kerm : 10-03-2008 o 09:16.
Kerm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem