Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-05-2008, 00:05   #22
Betterman
 
Betterman's Avatar
 
Reputacja: 1 Betterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnieBetterman jest jak niezastąpione światło przewodnie
Pewnie, ja też się zgadzam. Kiedyś, w szczenięcych latach oglądałem jakiś tam film przygodowy, w którym w starym dwupłatowcu założyli silnik od garbusa. Może nie jest to najbardziej miarodajne źródło, ale skądinąd wiadomo, że takich maszyn lata (zwłaszcza w stanach) bardzo dużo. A bardziej od samochody skomplikowane nie są. I paliwożerne o dziwo też nie.

Mam wrażenie, że nikt dotąd nie wspomniał o ciekawym wynalazku, jakim jest wiatrakowiec. To takie dziwadło, będące połączeniem śmigłowca i samolotu. Zamiast skrzydeł ma wirnik (jak w śmigłowcu). I tak - napędzane to to jest śmigłem jak samolot (ciągnącym albo pchającym) ale wspomniany wirnik (napędzany tylko podczas startu) kręcąc się swobodnie podczas lotu generuje siłę nośną. Taka konstrukcja może przemieszczać się bezpiecznie nawet wolniej od pieszego. A to oznacza, że silnik ciągnący może być, że tak powiem, symboliczny.

Nie pamiętam jak się nazywał pan w rajstopach z Mad Maxa II (i III, ale już nie w rajstopach chyba) ale latał czymś, co de facto bardzo wiatrakowiec przypomało (może trochę zbyt lotniowaty w kształcie, ale chodzi o zasadę), a może nawet nim było, bo sam nie wiem, czy w tym czymś wirnik był w locie napędzany czy nie.
 
Betterman jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem