Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-06-2008, 22:14   #20
fds
 
fds's Avatar
 
Reputacja: 1 fds nie jest za bardzo znany
Że też wcześniej nie zauważyłem tego wątku.

Ork i spółka
Odmiana podlega tym samym prawidłom co krasnolud i podobnym co elf.

Ork jest słowem w miarę nowym, stworzonym przez Tolkiena. Trochę młodsze jest określenie "krasnolud" - stworzone właściwie przez Skibniewską. Oba z założenia określają istoty o cechach ludzkich (ork i krasnolud są to osoby, a nie jakieś cosie), zgodnie z tym posiadają wszystkie cechy gramatyczne rodzaju męskoosobowego.
Odmieniamy więc orkowie i krasnoludowie, natomiast formy orki i krasnoludy są w 99% przypadków niepoprawne - w niektórych przypadkach taka odmiana może być poprawna, lecz potrzeba ku temu odpowiedniej wiedzy i świadomości.

Elf w zasadzie powinien się odmieniać podobnie. Sprawa jest taka, że istnieją zarówno elfy, jak i elfowie. Elfowie to istoty biorące swój początek u Tolkiena. W większości obecnych światów fantasy napotkamy właśnie elfów (Śródziemie, Warhammer, D&D, Wiedźmin). W tym wypadku posiadają cechy gramatyczne rzeczowników męskoosobowych.

Elfy to istoty mitologiczne. Są to małe duszki ze skrzydełkami, pomocnicy Świętego Mikołaja, leśne driady itp. Innymi słowy, wszystkie wymyślone, mityczne istoty z naszych legend to elfy. Posiadają one cechy gramatyczne rzeczowników nieosobowych.

Najprościej to zapamiętać odmieniając "te", "ci".
Istoty nie mające cech ludzkich, to te: kamienie, drzewa, elfy, koty, książki, drzazgi.
Istoty językowo równe ludziom, to ci: elfowie, krasnoludowie, orkowie, lordowie, kniaziowie, mistrzowie.

Warto zauważyć, że Olga Tokarczuk, w swojej powieści "Prawiek i inne czasy" w usta jednej z bohaterek włożyła słowa "psowie" i "kotowie". Bohaterka ta traktuje je na równi z ludźmi, stąd taka odmiana. Nie "te psy", lecz "ci psowie".

Podsumowując: W Warhammerze są elfowie, krasnoludowie i orkowie. W naszym świecie są elfy i krasnale.

Conan
Obie formy są poprawne. Mieszkańców obcych państw i miast nazywamy dodając końcówkę ‑anin lub ‑czyk. Przy nazwach używanych od dawna, jedna z tych form została wybrana samoistnie i jest ona w tej chwili normatywną. W przypadku nowych nie zostało to jeszcze ukształtowane.
Conan Cymeryjczyk, Cymerianin, Cymerijczyk, Cymeranin, Cymerczyk, Cymerańczyk, Cymeriańczyk - wszystkie te wersje są poprawne. To, której będziemy używać, zależy od nas i zwyczaju, jaki wytworzymy. Można też zwrócić uwagę, że poprawna forma powinna być pisana z małej litery. Duża oznacza, że słowo to funkcjonuje jako ksywa

Rohirrim
W tym wypadku, to kraj został nazwany od nazwy jego mieszkańców (podobnie jak Polska od Polan), a nie na odwrót. Dlatego Rohirrim jest poprawną odmianą.

Wybrzeże Kości Słoniowej
Jeśli już koniecznie musiałbym stworzyć takie karkołomne określenie (nie mógłbym użyć "obywatel Wybrzeża Kości Słoniowej"), to byłoby to coś w stylu iworianin, iworyjczyk.

Mam nadzieję, że rozwiałem trochę wątpliwości.
 
__________________
Ludzie mi ufają. Cały czas przychodzą do mnie mówiąc "Nie zawiedź mnie znowu".
George W. Bush

Ostatnio edytowane przez fds : 06-06-2008 o 23:02. Powód: literówki
fds jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem