Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-07-2008, 23:15   #26
Hawkeye
 
Hawkeye's Avatar
 
Reputacja: 1 Hawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputację
Cóż jakiś czas temu zadałem Arango pytanie o siłę nabywczą dolara i franka kongijskiego/katangijskiego Ponieważ jak można się łatwo domyślić Arango nie wiedział, postanowiłem trochę pomóc i sam poszperałem w tym temacie :P Mam nadzieję Araś, że nie będziesz miał mi tego za złe.

I tak:
Wg. oficjalnego kursu w 64 roku za jednego dolara można było nabyć 64,2 (i coś tam dalej) franka kongijskiego, jego siła nabywcza była trochę mniejsza [dane przeliczone z raportu UNESCO z 1964 roku]
Kongijski student otrzymywał w 64 roku stypendium wynoszące 4,5 tysiąca franków kongijskich (70 dolarów)
Dalej zeszyt kosztował 1,5 franka [przed pomocą UNESCO 7 franków]
[Wszystko z raportu UNESCO, stąd takie a nie inne rzeczy ]


Jeżeli chodzi o dolara, było łatwo

W 64 w USA:
Za 20,5 tysiąca dolarów, można było kupić nowy dom
Galon benzyny kosztował 30 centów
Tuzin jajek 54 centy
Galon mleka 95 centów.
Wynajem domu 115 dolarów [miesięcznie]

Dzisiaj
Galon mleka kosztuje 3,8 dolara
wynajem domu od 500 do 800 dolarów [miesięcznie]

Niewiele tego , ale mam nadzieję, że choć trochę pomoże i może ułatwi w tworzeniu przez Arango cennika
 
__________________
We have done the impossible, and that makes us mighty
Hawkeye jest offline