Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-08-2008, 22:59   #5
Yarot
 
Yarot's Avatar
 
Reputacja: 1 Yarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnie
Przeczytałem w pierwszym poście o pomyśle na świat. Myślałem, że to będzie coś odkrywczego. Tymczasem zawiodłem się. Świat tworzony przez graczy, świat bez zasad i bez spójności. Jak dla mnie to jest za bardzo rewolucyjne. Mam podejście klasyczne do erpegów i takie "twory" działają na mnie lekko odpychająco. Dlaczego?
Cytat:
Mistrz gry, opisuje tylko mniej-więcej realia, oraz nakreśla szkic fabuły
Taaa....jakie realia, jaka fabuła? Skoro gracze tworzą świat i prawa nim rządzące, to skąd realia? Przecież w trakcie rozgrywki jeden z graczy może "wymyśleć" istoty, które za miskę cukru przewidują przyszłość. Sprawa się rozwiązuje i jest po przygodzie. Zakładam, że tworzone jest wszystko - nie wspominałeś nic o mechanice. Jeśli jest to na jakiejś mechanice (użyłeś FATE w poście) znaczy to, że to nic innego tylko zrobienie kolorowej karoserii do standardowego podwozia. Tylko czy warto?
Cytat:
wymyślają oni rasy, krainy, miasta, państwa
A co robi MG? Zbiera to do kupy i robi przygodę? Już to widzę jak gracz obmyślił krainę Limpopo w każdym szczególe. Potem wziął sobie odpowiednie umiejętności, znajomości itp. Potem, grając w tej krainie poszedł gdzie trzeba, zagadał gdzie trzeba i kupił co trzeba. Na drugi dzień poszedł do kowala i dostał super miecz, bo znał tego kowala (a że był to zaginiony trzeci brat władcy krainy i drugie wcielenie boga to mały szczegół). I co robi MG? Ucina to, a gracz zaraz się zastanawia - to nie po to obmyślałem wszystko, by teraz to mi ucinać. A co z innymi graczami? Podejrzewam, że sesja zanim się rozpocznie to trwa jeszcze w fazie dopowiedzeń przez pół roku, bo przecież świata nie da się stworzyć na karcie postaci na poczekaniu. Przynajmniej ja tak nie potrafię. Choć mogę się mylić.
Cytat:
swą rasę (i jej opis), historię, oraz dowolnie wymyślić sobie ekwipunek
Nie skomentuję Czytające w myślach człekokształtne pół-ludzie pół-smoki. I mające oczywiście pazury +5 do wszystkiego, co im w nie wpadnie.
Cytat:
Mogą oni rzucać na swą umiejętność(np. medycynę) i na podstawie wyniku określać atrybuty miejscowości (np. mieszka tam słynny zielarz, działa sprawna manufaktura leków). Do tego, mogliby tworzyć NPCetów...
To już jest znane. Tak robi MG gdy mówi, co też dzięki rzutowi udało się dowiedzieć postaci (testy plotkowania w WFRP, zbierania informacji w Zewie czy CP2020). Odwrócenie ról tutaj jest zbędne, choć koniecznie. Bo okazuje się, że większą wiedzę o świecie ma gracz a nie MG. Co z tego wynika? Kulawa przygoda, gdzie MG na każdym kroku musi dowiadywać się wszystkiego od gracza. Ani nic nie przewidzi ani nie będzie w stanie niczym graczy zaskoczyć (chyba że dopuszcza się ingerencję MG w ten świat i z takiego obrazu "leniwego MG" wyłoni się choć cień prawdziwego MG).
Cytat:
Co myślicie o takim sposobie tworzenia świata?
Osobiście uważam go za bardzo kiepski. Jeśli jest to związane z tym, że grupka ludzi spotyka się i tworzy świat od podstaw prezentując swoje wizje i je kształtując - to jest to OK i jak najbardziej właściwe. Grupka ludzi spotykając się zaś w sobotni wieczór i nie mająca niż lepszego do roboty niż granie - to jest głupi pomysł. Traci się przez to spójną wizję świata, jego powtarzalność (chodzi o zjawiska, zdarzenia, historię czy religię) oraz klimat. Jeśli grać - to niech to będzie już coś gotowego i znanego. Jeśli tworzyć - to poczekać z testami aż coś się w końcu wymyśli. Miks tego prowadzi do niestrawności. To oczywiście moje zdanie, ale skoro zbierasz opinie o tym podejściu, to właśnie ci ją podałem.
 
__________________
...and the Dead shall walk the Earth once more
_. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : ._
Yarot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem