Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-09-2008, 18:16   #5
Komtur
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 1 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
MigdaelETher piszesz że paradygmat to uporządkowana rzeczywistość, ale przecież owy paradygmat to nic innego jak zbiór wierzeń ogółu, który można zmienić. Cała wojna wstąpienia to walka o kształt rzeczywistości, między technokratycznym porządkiem, który przejął kontrolę nad paradygmatem, a całą resztą. Skoro więc można wpłynąć na statyczny świat, poprzez zmianę wierzeń śpiących, to rzeczywistość nie jest stabilna.
Masz rację dotyczących podziałów w ludzkich strukturach i dlatego nie podoba mi się wpychanie do jednego worka aborygeńskich czarowników i szamanów z amazonki (mówcy marzeń), czy katolickich księży z kapłanami scientologów (niebiański chór).

Co się zaś tyczy mocy Wampirów, to są one skutkiem Boskiej klątwy a nie wynikiem ludzkich wierzeń (kto dziś wierzy w wampiry), a więc niewiele mają wspólnego z definicją magii zaprezentowaną w "Magu". Już rozwiązanie zastosowane w Wilkołaku, mowa o Delirium, bardziej pasuje do tej koncepcji, tylko że efekt paradoksu jest tu odwrócony na śpiącego.

Cytat:
Wybacz ale jeśli sięgniemy do źródeł wielkich religii monoteistycznych to Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam mają wspólne korzenie... ba we wszystkich tych religiach Jezus jest uznawany za świętego męże
Tylko w samym chrześcijaństwie jest setek odłamów które zwalczają się nawzajem. Wspomnę tylko o dyskryminacji kościoła katolickiego, przez kościół prawosławny na terenie Rosji (wspierany zresztą przez władze tego kraju).

Cytat:
Verbena, no wiesz co przecież nawet obecnie mnóstwo jest ruchów neopogańskich, które stały się obecnie trendy , ziołolecznictwo kwitnie, podobnie jak wyznanie Wicca niezwykle popularna w niektórych kręgach.
Mamy tak mało informacji o pogańskich kultach północnej Europy, że nawet nie znamy imion bogów, a znaczenia mistycznych rytuałów możemy się tylko domyślać. Neopoganizm jest więc jakąś nową formą wiary lub po prostu zabawą.
Współczesne ziołolecznictwo to domena zakonów chrześcijańskich i firm farmaceutycznych a nie neopogańskich kultów.

Cytat:
Chcę podkreślić, że starałam się być obiektywna w mojej wypowiedzi, ponieważ Maga i Wampira stawiam na równi. Przyznaje, że odczuwam pewnie niesmak, bo poziom wypowiedzi i argumentacji pozwala przypuszczać, że chodzi o udowodnienie wyższości jednego systemu nad drugim... mam wielką nadzieję że tak nie jest...
Nie mam zamiaru takiej wyższości udowadniać, uważam tylko że świat Wampira nie pasuje do rzeczywistości Maga i vice versa.

Ps. Mag świetnie pasuje do storytellingowych sesji.
 
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem