Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-09-2008, 17:30   #52
Efcia
 
Efcia's Avatar
 
Reputacja: 1 Efcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputacjęEfcia ma wspaniałą reputację
Paweł Rodecki

Paweł chwilę wpatrywał się w ekran. Po czym jego palce, prawie bez udziału jaźni, wystukały:

Kim jesteś?

I wysłał wiadomość. Pomimo iż pole nadawcy było puste, wiadomość poszybowała w przestrzeń wirtualną.
Dziwne. Wręcz niespotykane.

Jeszcze raz przeczytał wiadomość. Teraz dopiero skojarzył, że znał tę formułkę ze szkoły średniej . Rachunek prawdopodobieństwa przysparza uczniom szczególnie dużo problemów.

Rodecki jeszcze raz najechał kursorem na pole „Reply”.

Jaka jest wartość C??

W miejsce kursora pojawiła się klepsydra. Maszyneria rzęziła, myślała. Po dłuższej chwili wiadomość została wysłana. Program do obsługi poczty elektronicznej ściągnął z serwera kolejną wiadomość. Też bez nadawcy.


Zdarzen...obieństwa - Wikipedia, wolna encyklopedia


Paweł Rodecki <Paweł.Rodecki@o2.pl>
01.07.200…

An < >
Kopie

Thema
Antwort: Re:

Kim jesteś??

----- Original Message -----
From:
To: Paweł Rodecki
Cc:
Sent: Subject: Antwort: Re:


Rodecki kliknął na podany link. Otworzyła się strona Wikipedii.



Kolejna matematyczna formułka. Lecz tym razem o wiele bardziej skomplikowana.
Pawłowi zajęło sporo czasu przeczytanie całej zawartości strony. Późna godzina sprawiła iż niewiele zrozumiał z jej treści.

Jakieś Zdarzenie Losowe do mnie pisze? To chyba jakieś głupie żarty. Paweł podrapał się po głowie. Już miał pójść spać gdy komputer ponownie zarzęził i pojawiła się kolejna wiadomość. Ponownie link do jakiejś strony na Wikipedii.

Ktoś miał dziwne poczucie humoru. Bardzo dziwne

Iloczyn zdarzeń – w rachunku prawdopodobieństwa zdarzenie losowe polegające na tym, że kilka zdarzeń losowych zaszło równocześnie.
W rachunku prawdopodobieństwa zdarzenia są formalnie zbiorami, a zatem iloczyn zdarzeń jest zwyczajnym iloczynem zbiorów.
Przykład: rozważmy rzut kostką i niech zdarzenie A oznacza wyrzucenie parzystej liczby oczek, a zdarzenie B wyrzucenie liczby oczek, która jest liczbą pierwszą. Iloczynem zdarzeń A i B jest zdarzenie polegające na wyrzuceniu parzystej liczby oczek, która jednocześnie jest liczbą pierwszą, a więc sprowadza się ono do zdarzenia polegającego na wyrzuceniu dwóch oczek.

Rodecki znowu prawie bezwiednie kliknął, aby odpowiedzieć.

Jakie są potencjalne wyniki eksperymentu?

Odpowiedź przyszła szybciej niż Paweł się spodziewał.

Ponownie był to link. Ale tym razem fragment tekstu był nienaturalnie wytłuszczony

Najprostszym przykładem procesu stochastycznego jest wielokrotny rzut monetą: dziedziną funkcji jest zbiór liczb naturalnych (liczba rzutów), natomiast wartością funkcji dla danej liczby jest jeden z dwóch możliwych stanów losowania (zdarzenie), orzeł lub reszka

Ewidentnie musi to być jakiś matematyk. Zaświtało w głowie Pawła. Gdy chciał ponownie odpowiedzieć na mejla ekran komputera zgasł.

Rodecki z opuszczanymi bokserkami drzemał słodko w świątyni dumania. A przed oczami latały mu całki i przestrzenie nieskończeniewymiarowe.

Zaiste musiał pisać do niego jakiś matematyk…
 
__________________
- I jak tam sprawy w Chaosie? - zapytała.
- W tej chwili dość chaotycznie - odpowiedział Mandor.

"Rycerz cieni" Roger Zelazny

Ostatnio edytowane przez Efcia : 26-09-2008 o 22:10.
Efcia jest offline